Nyt tuloina ansiosidonnainen ja asumistuki. Halpa kaupungin kaksio eli asumiskulut kohtuulliset. Kun maksan vuokran, sähkön ja kotivakuutuksen minulle jää noin 650 euroa elämiseen.
Kesäkuussa ansiosidonnainen loppuu ja joudun hakemaan toimeentulotukea. Vyörytetäänkö kolmen kuukauden ylijäämä kun haen toimeentulotukea, fatta laskee että minulle pitäisi olla 500 euroa säästössä? Jos/kun tilin saldo on nolla kun haen tukea onko sillä merkitystä?
Kesäkuussa ansiosidonnainen loppuu ja joudun hakemaan toimeentulotukea. Vyörytetäänkö kolmen kuukauden ylijäämä kun haen toimeentulotukea, fatta laskee että minulle pitäisi olla 500 euroa säästössä? Jos/kun tilin saldo on nolla kun haen tukea onko sillä merkitystä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
" fatta laskee että minulle pitäisi olla 500 euroa säästössä? Jos/kun tilin saldo on nolla kun haen tukea onko sillä merkitystä?"
Ei pitäisi olla merkitystä mutta fatta voi laskea ihan mitä vain. Lain mukaan tulo tai varallisuus pitää olla TOSIASIALLISESTI KÄYTETTÄVISSÄ että sitä voi vyöryttää.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412#L2P6
Noissa vyörytyksissä tapahtuu paljon laittomuuksia, yleisin on juuri se että "fatta laskee" eikä raha ole TOSIASIALLISESTI KÄYTETTÄVISSÄ. Siksi pitäisi jokaisesta vyörytyspäätöksestä tehdä oikaisuvaatimus ja jos se hylätään niin valitus hallinto-oikeuteen, muuten ei nuo laittomuudet lopu.
Tee näin:
Jos saat viimeisen anssin maksuerän vaikka 17.2 niin maksa siitä marraskuun vuokra jo helmikuun lopulla ja jätä toimeentulotukihakemus 1.3 eteenpäin sossuun heti kun saat siihen liitettyä mukaan koko helmikuun tiliotteen jonka loppusaldo on alle 100e. Nosta vaikka pari 240e käteisnostoa heti kun viimeinen anssi tulee tilillesi, mutta kuitenkin sen veeeran että tilille jää tarpeeksi rahaa maaliskuun vuokraan.
Tuolta löydät tietoa jaksottamisesta: https://tuloksetontaopiskelua.wordpress.com/2015/08/07/tulojen-jaksottaminen-toimeentulotuessa/
Päätöksistä löytyvien numeroiden perusteella löydät alkuperäisen päätöksen finlexistä, oikeusasiamiehen ratkaisuista tai oikeuskanslerin ratkaisuista.