Nyt pelottaa

Ihan hirveästi pelottaa, että jos et ole saanut tarpeeksi hupia ja kaikki onkin mennyt ihan hukkaan.
kiitos ja kumarrus tai siis niiaus ;P
Kait me voidaan halatakki ;D
763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

entä nenä-nöpötys.?

Äänestä
  • Sopii sekin.

    Äänestä

  • Se jos joku olisi söpöä.

    Äänestä

  • tietkömikäseon kirjoitti:

    Se jos joku olisi söpöä.

    En. olisiko joko eskimo halaus tai sitten nenänpään nipistys?

    Äänestä

Kun ihminen on toisen kimpussa, on elämä silloin kyllä todella pientä, se on kutistunut olemattomaksi, pieneksi, arvottomaksi ja vähäpätöiseksi. Olemassaolomme tarkoitus hämärtyy, kun kaivamme toisen ihmisen napaa ja etsimme sieltä tarkoitusta omalle olemassaolollemme.

Voisiko elämämme tarkoitus olla etsiä vikoja toisistamme ja saada toiselle ihmiselle mahdollisimman paha mieli? Senkö vuoksi me hengitämme, että saisimme tukahdutettua toisen ihmisen hengityksen, vaikkei se lisää omien päiviemme määrää eikä varmasti lisää olemassaolomme tarkoitusta. Siinä ei ole mitään lisäarvoa meille, vaikka kuinka painaisimme muita kuvitellen että nousemme itse silloin muita ylemmäs. Kipu ei poistu sillä että tuotat kipua toiselle ihmiselle, huonovointisuutesi ei helpota vaikka kuinka yrittäisit siirtää omat ongelmasi toisen ihmisen ongelmiksi. Jokainen hetki jolloin kiusaat toista ihmistä on sinun elämästäsi pois, se on se menetetty hetki jonka olisit voinut tehdä jotain hauskempaa. Elämää ei pysty elämään kuvitteellisen pilvilinnan harjalta, jossa luulet saavasi valtaa toisiin ihmisiin keskittymällä heidän vikoihinsa ja heidän elämäänsä. Oma elämä vaan jää silloin elämättä, ne kaikki hetket jotka sinulle on annettu jotta käyttäisit ne johonkin sinulle tärkeään asiaan, johonkin, millä on oikeasti merkitystä.

Ei elämän tarkoitus ole olla pientä. Elämän tarkoitus on olla nautinnollista, kaunista, värikästä, ihmisten tarkoitus on olla suuria, suvaitsevaisia, onnellisia. Ymmärrän sen kyllä että elämä voi olla ihmiselle liian tuskallista, jos joutuu miettimään omaa elämäänsä silloin kun asiat eivät ole niin kuin halusit ja suunnittelit. Tuskin kukaan meistä ajatteli lapsena että minusta se tulee suomi24 palstan kunkkukiusaaja, koska sellainen elämäntehtävä nyt tuskin on mistään kotoisin, tietysti se on helppo valinta silloin, jos omassa elämässä ei ole enää mitään arvokasta. Toisen ihmisen kiusaaminen antaa silloin edes jonkinlaisen tunteen vallasta tai luulon siitä, että olisi jotenkin yläpuolella muiden, jotenkin fiksumpi, viisaampi, edes jossain onnistunut.

Vähintä mitä voit ihmisenä tehdä on se että alat elää omaa elämääsi ja ratkot omia ongelmiasi jättäen ihmiset joiden elämästä ja ongelmista sinulla ei ole minkäälaista kuvaa rauhaan. Pitäisi kasvaa ihmisenä sen verran, että elää omaa elämäänsä, ei toisten

Äänestä
  • Amen.

    Äänestä

  • Kyllä, oli tarkoitettu kiusaajalleni :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NovoiPahusSitte kirjoitti:

Ihan hirveästi pelottaa, että jos et ole saanut tarpeeksi hupia ja kaikki onkin mennyt ihan hukkaan.
kiitos ja kumarrus tai siis niiaus ;P
Kait me voidaan halatakki ;D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu