Miten sähkön ja veden kulutuskaavio ?

mittarilukemat

Pidän LibreOfficella Calc laskentataulukossa kirjaa kuukausittaisesta sähkön ja veden kulutuksesta. Sarakkeessa A on mittarien lukupäivä, sarakkeessa B sähkömittarin lukema ja sarakkeessa C vesimittarin lukema. Saisiko osaajilta ohjetta kuinka saan nämä syötetyt asiat näkymään palkkina tai pisteinä tms. Tarkoitus on siis esittää kulloisenkin kuukauden kulutukset visuaalisesti, jotta jos merkittäviä muutoksia on tapahtunut, niin näen sen suoraan palkista. Suuret kiitokset asiallisille vastaajille etukäteen :)

5

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • em-mätiiä

      Valitse tiedot ja painat sitä klo 3:a näyttävää kellonkuvaa (chart).

      Jos haluat palkeiksi mittarilukeman sijaan kulutuksen, niin pitää laskea nykyinen lukema - edellinen lukema, esim. uuteen sarakkeeseen ja valita se kaavion tiedoksi.

    • alkup

      Ok. Joo, kulutusta seuraan. Tarkoitus olisi nähdä samassa kuvassa koko vuoden kuukausittaiset kulutukset käyränä tai palkkeina. Saako tuon "nykyinen lukema - edellinen lukema" kaavan jotenkin helposti kopioitua, koska ymmärtääkseni se on tehtävä joka riville ?

      • excelillänäitä

        Kaippa se kaava copy-pastella monistuu. Excelissä toimii myös CTRL D, joka kopsaa yläpuolisen solun. Kahvasta kiinni raahaamalla vois kanssa onnistua.


      • Perustoimintoja

        Valitset sen solun jossa kaava on ja sitten oikeassa alakulmassa olevasta neliöstä kiinni ja vedät alaspäin niin monelle riville kuin haluat.

        Kun valittuna on vain yksi solu kopioituu sen sisältö, on se sitten arvo tai kaava. Jos valitset useamman solun joissa on joku säännöllinen "sarja" jatkuu se sarja tuolla toiminnolla. Eli jos soluissa on luvut 1,3,5,7 jne havaitsee ohjelma että soluissa on peräkkäiset parittomat luvut jolloin tuo nurkasta vetäminen tuottaa uusiin soluihin luvut 9, 11, 13 jne. Homma toimii lukusarjoilla, kuukausilla, päivillä yms. tunnistettavilla sarjoilla. Taulukkolaskentaohjelmien perustoiminto.


      • alkup

        KIITOS !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe