Juu eli mulla on melkoset lättäjalat. Pienenä sanovat että kyllä se korjautuu iän myötä, mutta edelleen samanlaiset. Jaloista ei tietenkään peruselämisessä mitään vaivaa ole, mutta kovassa rasituksessa tuppaavat hiertymään verille. Sen jälkeen saakin parannella reippaan viikon ennenkuin ovat taas täysterässä. Oisko tämmösen ongelman takia mahdollista saada kokonaan vapautus intistä?
Lättäjalat hiertää - vapautus?
vapautus
14164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Oletkos kokeillut tukipohjallisia? Siis sellaisia, jotka tehdään oikein sen oman (lättä)jalan mitan mukaan? Eiköhän tuolla armeijassa asia mene vähän sen mukaan, miten pystyy, eikä ihan vain sen mukaan, mikä se jalan kaaren tilanne on. Itselläni koko jalkapohja menee täysin maahan asti. Kuitenkin näillä lättäjaloilla kävin RUKiin asti. Toki juuri noita tukipohjallisia koko ajan käytin.
Ilkeä vaiva se toki on. Ei välttämättä mikään komistus ja tekee ison miehen liikkumisen vielä vähän kömplelöksi. Naiset tuppaavat nimittämää heikon tanssitaidon miestä lättäjalaksi. Niin se taitaa vähän olla. Ja itselläni ainakin tuo kenkien hankkiminenkin on hankalaa, epäilen että kaikilla muillakin pahasti lättäjaloilla on myös tuo leveys aikamoinen ongelma.
Mutta siis aloita kokeilemalla tukipohjallisia!
Ovat olleet käytössä vuosia mutta en oo kovinkaan merkittävää hyötyä havainnut
Siis käytätkö oikein omien mittojen mukaan tehtyjä tukia? Mitään hyötyä ei ole noista urheiluliikkeiden hyllytavaroista? Ootko lääkärin kanssa lättäjaloistasi keskustellut?
Kylläkyllä, footbalancet Intersportista, hyvän hintaset olivat :D
No jatketaan vielä... Mene jonnekin muualle kuin Intersportiin! Johtonkin jossa on oikein tällaista proteesialan asiantuntemusta. Mittaavat siinä jalkaa mustekuvioilla, vaatomuovilaatikolla ja peilipöydällä. Lättäjalka ongelman vakavuus vaikuttaa siihen mistä materiaalista tuki tehdään jne.
Minun ensimmäiset jalktukeni, juuri armeijaikäisenä, olivat metallia!
Voisi kyllä kokeilla jotain muitakin!
Aloita ongelman käsittely hankkimalla vapautus keinolla tai toisella. Intistä saatavat välineet ovat aina huonointa mahdollista kurasarjaa, tämä koskee niin tukipohjallisia kuin muitakin kyborgisia lisävarusteita. Armeijaa ei kannata käydä jos on mahdollista saada vapautus, kyseessä on hallinnon vain miehille määräämä aivopesu ja ehdollistamisleiri. Mitään nykyaikana hyödyllisiä taitoja et siellä opi, vaan ainoastaan haaskaat resurssejasi jotka tulisi kohdentaa alati kovenevaan kilpailuun työelämässä.
Nimim. Ohi on ja ei ikinä enää
Aika rajua olisi myös sotilaallista suurvaltaa venäjää vastaan sotiminen. Jos ei painetta tule muilta niin ei kannata mennä.
Nojoo. Kun näitä nuoria miehiä, katselee
niin ei siinä juuri toivoa ole. Huono ryhtisiä
ylipainoisia lättäjalkoja suurin osa.
Joskus lättäjalkaa pidettiin oikein vakavana kansanterveysongelmana, joka oli tyypinnen erityisesti alemmille yhteiskuntaluokille. Johonkin tällaiseen käsitykseen kai perustui myös se, että armeija ei lättäjalkoja rulliinsa ottanut. Nyt kai jo keksitään vähän katsoa ja kysyä sitäkin, onko niistä lättäräpylöistä haittaa. On kai siinä ollut joku sellainenkin ajatus, että arjalainen soturi on - pelkästään - sellainen, jolla on holvikkaat jalat.
Kyllä tässä on lättäjaloilla menty RUKiin asti. Luontoa se välillä kysy kun jalat ei siis kyllä ole kestävintä sorttia. Mutta tulipa näytettyä itselle ja muille, että mies se on lättäjalkakin!
Kaverini, jolla on lättäjalat, kävi armeijan B-miehenä, eli alemmassa kuntoisuusluokassa esikuntayksikössä.
Ei ollut mikään ongelma.
Itselläni on täydelliset lättäjälat. Olin palvelusluokkaa A2, en lättäjalkojen vaan silmälasien takia. Kun jaloissa on hyvät maiharit niin kyllä pitkiäkin matkoja voi kävellä varsinkin pehmeälä alustalla. Juoksu on sitten vähän tuskallisempaa. Lenkkeilläkin voi hyvillä tossuolla metsäpoluilla. Mutta ei asfaltilla.
Hyvin onnistui armeija ja sitten vielä rauhanturvaajana 2,5 vuotta päälle. Sielläkin tehtiin jalkapartiota silloin tällöin 15km pituisia.
No käytitkö mitään tukipohjallisia?