hyvä kanirotu

mamppu250

olen 12 v tyttö haluaisin hankkia kanin mikä rotu olisi sopiva ensimäiseksi kaniksi haluaisin jonkun aika pienen ja lyhytkarvaisen ja joka mieluiten voisi asua ilman toista kania mikä olisi sopiva rotu?
mulla on aikaisemin ollut 1 kani mutta ne oli ulkokaneja ja olin sillon varmaa 5v joten ei paljon kokemusta ole olen kyllä touhunut paljon kanien kansa.

8

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 25552155

      hermeliini on sopiva

    • Kaneja4meillä

      Kääpiöluppa mutta täytyy sanoa että kyllä kaikki kanit kaipaa kaveria. Minä olen myös 12v. Ja meillä on kääpiöluppia 4. Ihana rotu ❤

    • PikkuLeijona

      Leijonanharjas on aivan ihana tai leijonanluppa.

    • Kaninen

      Kääpiöluppa tai leijonaharjas on paras ensi-kaniksi :-)

    • Kaninen

      Mutta jos et halua pitkäkarvaista ni sitten kääpiöluppa;-)

    • KluppaTyttö

      Kääpiöluppa. Itse olen kans 12v ja minulla on ollut ranskanluppaa ja kääpiöluppaa. Kääpiöluppa on pieni ja sosiaalinen. Eikä tarvi niin paljon tilaa kuin ranskanluppa

    • Kanihullu

      Kääpiöluppa, hermeliini tai risteytys kani.

    • Hermeliini_ehdottomasti

      Moi! Oon 16-vuotias ja sain kesällä ekan kanin. Olisin halunnut kääpiölupan, koska kuulin että ne sopisivat ensikaneiksi. Mutta eläinkaupassa oleva hermeliini vei sydämeni ja muutti myös mieleni. Hermeliinejähän ei vissiin suositella ekaksi kaniksi, koska niillä on kova potkuvoima ja ne on tosi ketteriä hyppään sylistä. Ei siis sylikaneja, MUTTA mun hermeliinipoika on toista luokkaa. Kanit on siis yksilöllisiä kaikki, vaikka hermeliineistä paljon sanotaan että eivät viihdy sylissä ja vaikea käsitellä. Mutta mun kanipoitsu on aivan herttanen <3 Syliin tulee ja siitä ei poiskaan yritä, todella sosiaalinen ja rohkea! Tulee toimeen ison koiran kanssa ja ensikani siis minunkin ja kanit on kyllä niin ihania ystäviä, tulet huomaamaan :)

      Eli minulta suositus hermeliini, vaikka siitä monet sanovatkin että ei missään nimessä ensikaniksi. En ymmärrä tuota lausetta! :D IHANIA ovat ja jos vapaana pitää paljon niin niistä saa aivan ihanan kaverin <3 Tykkäsi olla sylissä tai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6354
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5428
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4279
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      74
      4151
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      76
      1237
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1105
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1070
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      880
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe