Korvakorun tärkkäys

korvakoru

Teen neulalla käpypitsiä korvakoruksi. Youtube videoissa ne tärkkäävät ne jotenkin
mutta kieltä ymmärtämättä en tiedä millä.
Olisiko jollain kokemusta ja neuvoja?

7

2101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin_vai
    • Neulova
    • korvakoru

      Voiko liimalla jotenkin kovettaa?
      Entä kynsilakalla? Ajattelin vain että kestäis myös sateessa.

    • värkkäilijä

      Ohennetulla puuliimalla (erikeeperillä) olen kovettanut ainakin paksummista langoista tehtyjä esineitä. Eiköhän se kestäisi pientä kosteuttakin.

    • korvakoru

      Kuinka se liimalla kovetus käytännössä tapahtuu?

      • värkkäilijä

        Ohennat liiman noin 1:1 vedellä. Kastelet kovetettavan työn liimaseoksessa ja puristat liian nesteen pois. Oiot työn tasaisen muovin päälle kuivumaan - helppoa kuin heinän teko! Myös jonkin sopivan muotin päällä voi kuivattaa kolmiulotteisia esineitä. Kuivumisen aikana työn voi tarvittaessa kääntää ja tarkistaa, että esim. reiät eivät liimaudu tukkoon eikä työhön jää liimasta kalvoa. Kokeilemalla oppii sopivan liimaseoksen paksuuden kullekin materiaalille.


    • korvakoru

      Suurkiitos neuvosta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe