Berliini 7 päivän metrolippu

jenska2016

Hei! Saako tuon 7 päivän lipun ostettua jo Berliinin Tegelin lentokentältä kun lippuhan käy bussiin ja metroon? Leimataanko lippu aina vai vaan silloin kun se otetaan käyttöön? Kiitos!

7

688

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LippujaSaa

      Lippu leimataan, kun käytät sitä ensi kerran ja se kelpaa 6,x päivää eteenpäin puoleen yöhön saakka. Sama lippu käy kaikkiin tavallisiin ei pitkän matkan julkisiin kulkuneuvoihin (esim. paikallisbussi, metro, ratikka, S-junat jne.) sillä ostetulla vyöhykkeillä (AB, BC tai ABC).
      "The 7-Day-Ticket is valid for seven consecutive calendar days. Validity begins on the first day of the validity period printed on the ticket or from the time of validation and ends on the seventh calendar day, at midnight. For example, from validation at 9.30 a.m. on a Tuesday until midnight on the following Monday."

      Lentokentällä on BVGn myymälä, ehkä myös lippuautomaatti.
      "Flughafen Tegel (TXL), Service-Punkt - in der Nähe der Flughafeninformation Montag - Freitag 07:00-22:00, Samstag 07:00-22:00, Sonntag 07:00-22:00"

    • jenska2016

      Kiitos vastauksestasi!

    • Emppu_dji
    • Liput

      Toimii myös mobiililippuna jonka voit ostaa jo kotona.

      • Liittymärajoitusko

        Onko rajoituksia liittymästä? Joskus nuo pelaavat vain tuon maan liittymillä ja jos on työsuhdekännykkä, niin ei sillä voi maksaa mitään...


    • Emppu_dji

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4288
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      135
      2976
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2322
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      37
      2164
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1863
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      90
      1753
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1576
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1519
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1188
    Aihe