Antifoulingin poisto

Pieni purkkarini on trailerilla ja tiedustelisin miten veneestä olisi käytännöllisintä poistaa antifouling tarpeettomana.
Painepesurilla se ei juuri lähde.
Tulisiko pinta käsitellä jotenkin antifoulingin poiston jälkeen
2778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

..vähän riippuen siitä, miten paljon ja missä kunnossa vanha maali on ja kuinka paljon rahaa / vaivaa olet valmis poistotyöhön laittamaan.
Hiomisessa ja skrabaamisessa on hyvä muistaa käyttäänkunnon hengitys- ja silmäsuojia ja hanskoja ym.
Maalinpoistoaine on kevyempää mutta sottaisempaa työtä ja kalliimpaa; suojaimet tarvitaan tietysti. Asiasta on täällä ollut useampiakin keskusteluja parin viime vuoden aikana; kokeile tämän palstan hakua.

Puhtaaseen pintaan mahdollisesti laitettavasta maaleja voit tavailla maalifirmojen oppaista. Itse ehkä laittaisin jonkun kovanliukkaan teflon- tai vastaavapohjaisen veneenpohjamaalin, joka on helppo pyyhkäistä tai ruiskuttaa puhtaaksi aina veneen noston yhteydessä. Myrkkymaalejahan nämä nykyiset anti-foulingit eivät sanan varsinaisessa mielessä enää ole.

Äänestä

lasikuitu pinnasta lähtee hyvin hiomalla koneella. ekaks vähän karkeemmalla ja sitten hienommalla, jotta tulis silee pinta! maalia on varmasti vaikea saada pois rikkomatta geeli-pintaa, eli veneen alkuperäistä pintaa, joten hyvä pistää uusi maali. Mönjällä saattaa saada maalin pois rikkomatta geelipintaa! Kokeilemalla selviää! Ei ole kova homma hioa täysin puhtaaksi ja laittaa uusia maaleja! puhtaalle lasikuitu pinnalle ois hyvä pistää ekaks joku epoksiprimeri ja sitten antifouling. epoksiprimeri ei päästä vettä läpi ja on pitkäikänen! puhdas lasikuitupintahan vettyy hiljalleen..

toivottavasti näistä sepustuksista oli nyt edes jotai apua!

Itse olen uusinu vanhasta lasikuitu purjeveneestä rungon kylkiä myöten! Hioin puhtaaksi ja kylkiin laitoin hempelin poly bestin, pohjaan epoksiprimerin ja hard racingin.
tuli siisti ja kestävä! kylkiin levitin maalin tyynyillä, joita saa rautakaupasta ja tuli yllättävän silee ja kiiltävä pinta! kova urakka hiomisessa mutta kyllä kannatti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petri kirjoitti:

Pieni purkkarini on trailerilla ja tiedustelisin miten veneestä olisi käytännöllisintä poistaa antifouling tarpeettomana.
Painepesurilla se ei juuri lähde.
Tulisiko pinta käsitellä jotenkin antifoulingin poiston jälkeen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu