Saako yksinelävä lesbo adoptoida? Eli onko yksinhakeva homoseksuaalinen samassa arvossa heteron kanssa? Kysytäänkö yksinhakijalta yleensäkään seksuaalista suuntautumista, ja miten se voidaan "todistaa"? Ei ainakaan itselleni tule mieleen kertoa asiaa erikseen, koska eihän heteroidenkaan oleteta sanovan, että "hei, olen muuten sitten hetero".
Ei minun tietojen mukaan sitä ole kielletty, mutta miten noin yleensä siihen suhtautudutaan, jos asia vaikka tulee ilmi?
En halua tänne tappelua aiheesta, onko asia oikein vai väärin, vaan vastauksen henkilöltä, joka näistä asioista tietää.
Ei minun tietojen mukaan sitä ole kielletty, mutta miten noin yleensä siihen suhtautudutaan, jos asia vaikka tulee ilmi?
En halua tänne tappelua aiheesta, onko asia oikein vai väärin, vaan vastauksen henkilöltä, joka näistä asioista tietää.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei yksinäiselle anneta adoptiolasta olipa mieltymykset mihin suuntaan hyvänsä kallellaan.
Miksi sinun täytyy vastata kun et tiedä adoptiosta edes perusasioita??? Adoptoida voi pariskunnat (jotka ovat avioliitossa) ja yksinhakijat.
Alkuperäiselle kirjoittajalle en osaa asiaan vastata, toivottavasti tänne tulisi jotain yksinhakijoita vastaamaan, jotka tietävät miten tuota sukupuolielämää heidän kohdallaan on kyselty. Ainakin kysytään paljon asioita jotka liittyvät motiiviin adoptoida ja ehkä kysyvät sitä, että jos tapaat jonkun miehen niin haluaisitko silloin biologisia lapsia. Siinä sitten riippuu omasta rehellisyydestäsi miten vastaat.
Toivotaan, että maailma muuttuu ja myös homoparit voivat adoptoida!!
Erona vain että minulla on biologinen tytär aikaisemmasta suhteesta miehen kanssa!
Eihän mikään estä sinua naisena hankkimasta omaa lasta?
Olen kuullut (sosiaalihuollon opettajani kertoi), että vaikka periaatteessa yksinäiselläkin on oikeus adoptioon Suomessa, niin käytännössä semmoista ei juuri pääse tapahtumaan, koska jonot ovat suuret ja jonkinlainen "arvo"-järjestys aina on, eli pariskunnat kiilaavaat yksinäisten ohitse...
no hankalaksi se on tehty yksinhakijalle. on kiintiöitä jne. mutta ei kyllä pidä paikkaansa, ettei yksinhakija voisi adoptoida. itse tunnen lähes kymmenen yksinhakijaa, osalla on jo lapsi tai lapsia ja osa vielä odottelee.
Ehkä asia ei ole ongelmaton. On heteromiehiä, jotka käyttävät seksuaalisesti hyväkseen omia lapsiaan. Tosipervoa.
Sehän ei ole sinun vikasi, mutta sosiaalitantat, jotka ovat päättämässä adoptiosta, voivat pitää lesboutta jotenkin pervona, jos saavat siitä tiedon.
Suurempi ongelma lesbous on varmasti adoptiomaan kontaktitahoille.
Meille sossu sanoi (kun asiasta puhetta tuli ja tasa-arvon raivoisana kannattajana kysyin), että hän ei puhu yksinhakijoiden kanssa seksuaalisesta suuntautumisesta. Ainoa, mitä mietitään, on että mitä jos joskus niitä biolapsia tulee. Oletettavasti siihen voi vastata kaikki, että eipä ole sensuuntaisia aikeita.
Lastensuojelun keskusliiton sivulta:
"Ottovanhemmiksi voivat ryhtyä 25 vuotta täyttäneet aviopuolisot yhdessä tai yksinäinen 25 vuotta täyttänyt henkilö. "
Eli sukupuolisesta suuntautuneisuudesta ei mainita mitään. Tuskin lesbous on plussaa, mutta kun et tuo sitä esiin, niin mistäpä saisivat selville?