Ongelma Volvo V50 2011 1.6D
Tänään auto teki kummat temput. Ensin motarilla alkoi vilkuttaa moottori-merkkivaloa ja opastetekstiä "engine fault" (tai jotain)..
No siinä ei niin ihmeitä, menee keskiviikkona vikakoodin luentaan, että mistä johtuu.
Nyt illemmalla vaimo oli lähdössä kauppaan ja avasit ovet normaalisti avaimella (kaukosäädin avain on minulla). Kuskin ovi avautui, mutta muut ovet pysyvät lukossa. Keskuslukon ääni kyllä kuuluu joka ovesta ja napitkin nousee ylös, mutta ovia ei saa auki ulkoa eikä sisältä.
Etuovet saa avattua vain avaimella ulkoa, mutta ei sisältä..
Takaovia ei saa auki nyt millään mitään kautta.
Lukot eivät ole temppuilleet aikasemmin kertaakaan, eikä keskuslukon kanssakaan ole ollut ongelmia. Ovet eivät toimi myöskään kaukosäätimestä.
Mistä hitosta voi olla kyse, että lukot yht'äkkiä näin tilttaa?
Eihän tämä moottorin virheilmoitus voi lukkoihin vaikuttaa :D
Kiitos avusta vastanneille!!
mikä vikana
4
596
Vastaukset
- RuotsalainenRomu
Kuka käski ostaa Volvon?
- äääö
Kuka käski syntyä idiootiksi?
- saateilata
Ihan paska! Luiskaotsaisten lahnaloota, yleensä dillejä ratis!
- sininenblondi
Siis ovet on nyt avattu tiirikka-avaimella ( miksi? ) eikä käytetty ykkösavaimen avauspainikkeita ? Jos näin on niin ovet ovat salpalukitustilassa ja eivät aukea. Toinen huomio on että ykkös ja kakkosavaimessa on sekä tiirikat että keskuslukituksen käyttöpainikkeet, metalliavain on tarkoitettu ainoastaan akun loppuessa sisään pääsemiseen. Autoa ei voi siis käyttää pelkällä metalliavaimella, ellei sinulla ole tuossa Keyless systeemiä? Tällöin se mötikkä ilman nappuloita tulee olla aina virtalukossa ja kulku autoon tapahtuu ykkösavaimen kanssa jotta ajonesto ja muut turvajärjestelmät mm. salpalukitus deaktivoituvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai999530Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764947Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.524657Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92411Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051632- 451448
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota561377Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491321Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651281