maahantunkeutujille opetettava vai ja ainoastaan ruotsin kieli.opittuaan alkeet voivat siirtyä rannikoille rantahurrien hyysättäväksi. sieltä ne suvakit löytyy
kielipuoli
ruotsia
10105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mutta ensin on opetettava suomivajakit kirjoittamaan.
Painu sinä runkku halaamaan partapoikia. Miksi et anna kotiasi ja anustasi noille "alaikäisille", kun kerran niin suvaitset? Olet ensimmäisten joukossa, jotka pääsevät tiedustelemaan vihollisen miinakentät kriisin alkaessa. Maanpetturipaska olet.
affenanmaalle kuuluvat joutavat himonussijat.
Pohjanmaan tietyt kunnat haluavatkin oikein opettaa maahantulijoille ainoastaan ruotsinkieltä. Takana on ajatus, että ruotsinkieliset pakoloiset pitävät kunnan kielitasapainon ruotsinkielisenä eikä kaksikielisenä tahi peräti suomenkielisenä.
Takavuosina lomareissulla kävin Närpiössä ravintolassa enkä saanut minkäänlaista palvelua, koska ruotsinkielen taitoni oli olematon. Hymyillen maireasti pyysin saada vaikka hurrinpaskaa. No, melkein sitä se sitten olikin, kalaa mistä en saanut selkoa, mutta nälkä meni.
Kun syömme Närpiön tomaatteja niin kuka niitä on hoidellut ja viljellyt. No nehän on näitä entisen Jugoslavian pakolaisia, jotka perheineen asustelevat Närpiössä, ja joista pidetään erittäin hyvää ruotsinkielistä huolta. Eivätkä he muuta kieltä täältä osaakaan. Ei nämä hurrit aikanaan kelpuuttaneet Karjalan evakoita, mutta sitähän ei saisi vieläkään muistella, mutta monet muistavat kyllä.
http://static.mvlehti.net/uploads/2016/02/lapsivaimo.jpg
kalapaliikia
no jos rantaruotsalaiset opettavat mamuille pelkästään ruotsia pönkittääkseen omaa kulttuuriansa, niin täälä pohjois-satakunnassa voitaisiin hyvin suosia lempun vähemmistökansalaisia ja opettaa mamuille lempun tärkeimmät sanonnat:
”Tarjoo tupakka, vippaa viton ja heitä mut LEMPPUUN"
työpuolesta käytiin jo keskusteluja, mutta luulen, että ei mamutkaan niin saamattomia ole etteikö niitä saa opetettua sillilenkille ja kauppaamaan jotain epäkuranttia tai muuten vaan pilaantunutta tavaraa maakuntaan.
mun mielestä noin hienoa kansankauppiasperinnettä ei kannata mennä sotkemaan, tämähän tunnetaan ympäri suomen..
jos esimerkiksi suomessa hotellin respan tiskillä vahingossa mainitsee, että on kankaanpäästä tarjotaan laskua samantien etukäteen..
Oletteko huomanneet, että vajakkinatsit eivät osaa kirjoittaa suomenkieltä. Heidät pitäis muiluttaa Pohjois-Koreaan tai Venäjälle, noissa maissa johdetaan ihmisiä samalla tavalla....
noo viivAN ALLe jää AInaki eneMMÄN ko sullA vaikkka ON VÄHÄ jälkeenjääneittein jälkeläinen.
Rahnuttakaa jälkeenjääneet äitienne hameenhelmoihin. Kankaanpäässä turvapaikanhakijat ovat lapsiperheitä ja niitä varten ei tarvita vainoharhaisia natsipartioita.