Miksi jahdataan nuoria yksilöitä? Vanhat ja väsyneet jätetään metsiin hortoilemaan ja kehittymään lopulta pihoihin tunkeutuviksi ongelmayksilöiksi.
Kiinassa heitetään tyttölapset jokeen, koska sikiävät naaraina liikaa. Onko tässä kyse vastaavasta susikannan kasvamisen hidastamisesta?
Ikärasismi susijahdissa
5
133
Vastaukset 5
- paukku.kylkeen
Ei susi elä vanhaksi...Suomessa..
- puisto.filosofi
Ei ainakaan jos ne tapetaan jo nuorena.
Vanhaksi elääkseen pitää saada elää myös nuorena.
- NuoretKuolevatKuitenkin
Eläinten kohdalla on niin että vain parhaat yksilöt elävät pitempään. Keinotekoisesti ei elämää luonnossa pitkitetä joten jos susi ei saa ravintoa saaliikseen niin silloin lähtee henki. Sama pätee kaikkiin lajeihin ja suurin osa nuorista yksilöistä kuolee ennen toista ikävuottaan. Se on myös syy miksi metsästäjien pitäisi saalistaa pääsääntöisesti nuoria yksilöitä oli sitten kyse hirvestä tms.
- Mitenkäkauvan
Susen/koerasusen lihhoo pittää riiputtoo että siitä tulisi murreeta syötäväksi, ja mitä mausteita pitäsikäötöö syöntikuntoon valamistaessa, kiinalaset han sen ossoovat, mutta pitäsi sauha tiettee ostavatko, kun se se ei oo iha oekeeta koerroo?. mutta melekkein.
Sitä riiputusta voesi tehä ehkä pottukellarissa 3-4 astee lämmössä mutta minkä aekoo?
Nyt niitä koera/susia on tullu monta tapettuu, ja öyllä haettaan 3-5 aekaan ettei metästykse vastustajat niämitä tehhään. - EesoasyyväTessuu
Kannattaa roekotella vaekka niin kaavan, että nämä "susitytöt" ja "sudenystävät" koerasusikasvattajinneen ehtii käävvä tsekkoomassa, josko se oma "Tessu" on löötynnä. Se kun mokoma karkas "puolivahinkossa", niin oeshan se mukava varmmaan haavata ja laettoo haatakivveen kirjotus, että " Tässä leppäellöö "Hän, Tessu, oma ihgu".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.631999Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt291579- 991102
- 45850
- 87783
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.23682- 29630
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56548- 31543
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,121519