Mitä kaloja suosittelette sadan litran akvaarioon? En haluaisi mitään sekalaista seurakuntaa miljoonakaloja ja muita, vaan mieluummin muutamia kappaleita hieman isompia kaloja.
mitä kaloja 100 l akvaarioon
ekku
71298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos suurempia kaloja haluaisit niin akvaarion tulisi olla väh. 300l !
Jos et siis halua parvikaloja, ehdotaisin pienten rihmakalojen haaremia. Esimerkiksi hunajarihmakala ja kääpiörihmakala ovat näyttäviä ja suhteellisen helppoja hoitaa.
Ne tosin tarvitsevat runsaskasvisen altaan.
Mitenkäs olisi tällainen kalasto:
1 taistelukala koiras
10 rusokiilakylkeä
5 albiinomonnista
1 partamonninaaras
Paljon pintakasvillisutta taistelukalan iloksi ja virtaus päin akvaarion lasia.Hieman hapan ja pehmeä vesi.Säädä lämmitin 27 asteeseen.Altaaseen hiekkapohja monnisille.
Entäs tällanen akvaario missä on neutraali pH, keskikova vesi ja sisustus kiviä?
Voisit ottaa akvaarioosi riikinkukkokirjoahvenia 2 urosta ja 5 naarasta, 3 pusukalaa, 6 lehtikalaa,
4 kultakalaa ja 7 haimonnia.
Akvaario on TÄYSIN liian pieni noille!! EHDOTTOMASTI! Ainoa noista joka sinne MAHTUISI olisi 1 kultakala, muttakun nekin tarvitsevat parven niin eih!!!
Kävisikö tällainen kalasto:
1 Partamonni
15 Kardinaalitetraa (näyttävät todella upeilta suurissa parvissa!!)
2 (naaras!!) kääpiörihmakalaa
5 albiinomonnista
Pohjalle hiekkaa ja somisteeksi esim. juurakoita, pintakasveja ja (ja tietysti muitakin kasveja) kiviä. Mitäs sanot?
hyvä huumorintaju sinulla kyllä näyttää olevan...