Tarvisin vinkkei miten saan itteni laihemmaksi.... Oon 12v 157.5 pitkä ja painan 41kg... Riittäs,että saan 10kg pois.. Help me,please!?
Laihdutus 12v
17
1213
Vastaukset
- Ilonasofiaaw
Omg mä oon 12 ja 158 mut painan ehk 55 kg
- Fatfatfat
Itse syön 50-100 kcl päivässä. Yhdessä päivässä lähtee noin 1-9 grammaa.
Oon paljon läskimpi ja painavampi ku sää. 140/35- Fatfatfat
Ja oon muuten saman ikänen ku sää
- Justjustjoojoo
Heikosti menee, jos 12-vuotias on vain 140 cm pitkä. Söisit nyt sen verran että kasvaisit normaalin pituiseksi.
- AikuinenNainen1800
Mulla sattuu sydämeen kun noin nuoret tytöt haluaa laihduttaa, vaikka siihen ei ole mitään tarvetta.
Keho muuttuu murrosiässä ja se voi tuntua tosi hämmentävältä, mutta laihduttaminen ei ole keino estää sitä.
Haluaisin vaan halata teitä kaikkia ja kertoa, että olette ihan hiton hyviä sellaisina kuin olette. Keskittykää muihin juttuihin kuin olemattoman läskin etsimiseen pienistä kehoistanne.- veronika_
Mä oon täysin samaa mieltä sun kanssa "AikuinenNainen1800". 12-vuotias on vielä pieni lapsi, ja on todella surullista kuulla, että jo ennestään noin laihat ja hoikat tytöt näkee tarvetta laihduttaa.
Te ootte kaikki paljon paljon arvokkaampia kuin itsensä näännyttäminen ja vihaaminen. Se tuska ei ole sen arvoista. Olkaa kilttejä, ja älkää laihduttako. Siitä ei seuraa muuta kuin pahaa. Keskittykää mieluummin elämiseen ja kavereihin ja harrastuksiin. Tää maailma tarttee enemmän ihmisiä, joita kiinnostaa muutkin asiat kuin vaa'at tai rasvaprosentit.
Jos teitä huolettaa, että muka painaisitte liikaa, älkää herranjumala tulko anoreksia-palstalle siitä kysymään. En halua haukkua tai syyttää ketään, mutta tällä palstalla kirjottelee tosi sairaita ihmisiä, eikä anoreksia ole mikään "laihdutus- tai elämäntapa" vaan SAIRAUS. Menkää vaikka kouluterkkarille tai äitin luo, mutta älkää tänne. Näitten keskustelujen lukeminen sekottaa helposti nuoren tytön pään.
Please, pysykää terveinä ja onnellisina. Te ootte vielä lapsia, eikä lapsien tarvitse laihduttaa. Nauttikaa vielä siitä vapaudesta, joka teillä on. Teillä on vaan yksi lapsuus ja nuoruus elettävänä.
Uskokaa mua, kun sanon, että te ette halua vanhana mummona muistella keinutuolissa sitä, miten teidän "kultainen nuoruus" meni pilalle jonkin TÄYSIN TURHAN laihduttamisen takia. Ja jos teillä käy oikein huono tuuri, ja sairastutte anoreksiaan tai muuhun syömishäiriöön sen yhden turhan laihdutusyrityksen takia, voi olla että te ette edes selviä elossa vanhaksi mummoksi asti, koska anoreksia ei ole elämäntapa vaan tapa kuolla.
Kaikkea hyvää teille, tytöt <3
- Youcandoit
Mä en ymmärrä.. ihmiset tulee tänne kirjottaa et tarvii apuu laihdutuksessa. Ei tänne tarvi tulla kirjottelee et joo 12vuotias ei sais laihduttaa.. Ihmiset tulee tänne syystä kysyy apuu. Ite oon täyttämäs koht 16 ja itekki tarviin apuu samas asias. Muistan ku olin ite 12v. Painoin 48 ja olin alle 155cm.. noin kolmessa vuodessa ei oo tilanne muuttunu paitsi nyt oon 160cm ja paino 61.... mut jos haluut laihduttaa nii kannattaa syödä mahdollisimman vähän sellasta mikä sisältää paljon kaloreita yms ja käydä päivässä vaikka 4km lenkille(perus kävely käy). itekki yritän saada painoa laskemaan vaikka 40.. toivottavasti sä onnistut :)
- Justjustjoojoo
Mikä sinun ongelmasi on, muu kuin et elä "jalat maassa"? Avaaja ei SAA laihduttaa 10 kiloa. Ymmärrätkö? Se on itsetuhoista!
- Lifega
Älä syö , tosi simppeliä :)
- Booo333
ÄLÄ LAIHDUTA!!! Sun keho ja mieli menee vaan sekasin siitä. Laihduttaminen ei oo ratkaisu ahdistukseen, päin vastoin. Sitä päivää ei ikinä tule olemaan, että olis oikeasti tyytyväinen kroppaansa. Kokemusta on.
- Iamfattoo
Urheilet mahdollisimman paljon ja riittää että juot paljon vettä ja syöt esim. Yhden omenan päivässä. Tsemppiä laihduttamiseen! :)
- tätäköhaluat
mä laihutin 11 vuotiaana ,olin 156 cm pitkä ja 40 kg, laihutin yli 10 kg ja sain anoreksian kaupan päälle. nyt oon 17 vuotias ja arvatkaa vituttaako ku oon vaa 157 cm pitkä (kaverit ja vanhemmat reilusti yli 170) ja oon nyt 38 kilone ja mul ei oo enää kauniita hiuksia, ei minkää näkösiä rintoja, eikä kavereita ja perheen kanssa tosi huonot välit...
elä laihuta pliis - ImFat
pitäskö mun laihuttaa, oon 12 w ja 158 cm ja 40 kg? mun isosisko on 14 w ja 170 cm ja 44 kg ja pikkusisko 10 w 136 cm ja 27 kg et mun sisarrukset on nii laihoi ja mä kauheen läski....
- hyväkoko
12-vuotias, joka on 158 senttiä pitkä ja painaa 40 kiloa, on normaalipainoinen. Hän on olemukseltaan hoikka.
Normaali paino edistää pituuskasvua, aivojen kehittymistä, hormonitoiminnan kehittymistä ja kaikenlaista terveyttä. Kuten ketjussa on kerrottu, laihduttaminen nuorena haittaa esimerkiksi pituuskasvua.
Nuorten painotaulukko löytyy esimerkiksi täältä:
http://www.terveyskirjasto.fi/xmedia/pgr/200.036.html - Yksiläskivaan
On ITE 12v kohta 13 ja oon 158. 3 ja Kait alle 40kg. En Tiia koska äiti takavarikoi puntarin.. Mutta arvelen niin koska on sen jälkeen syönyt vähemmän ja jos se paino tippuu samaan tahtiin kuin ennen niin joo ((:
Mä siis laihdutan. Syön 300-500 kcal päiväs - Pennut_jaffassa
Pennuille Jaffaa, muki tolkulla! Siitä se paino putoaa. Fiksut ymmärsivät kääntää lauseen, guolkoot he nauruihinsa.
- Anonyymi
Sama tilanne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst21414195Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555967Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58695143Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2913926Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1413658PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1233655Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852160Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171517Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581321Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3261269