Pakki vaihteen lyhennys?

Peruutanvainpeileistä

Rattaita vaihtamalla. Mutta onko se mahdollista? Onhan se tietty tehty jo nytkin mutta aivan liian nopeaksi on autojen pakit tehty jo sata vuotta. Miksi? 99,9% ihmiskunnasta on aivoiltaan liian kankeita ajamaan parkkipaikka kolhuitta ajoneuvoaan nykyistä vauhtia taaksepäin Jos on kiire taaksepäin kuten ei ole 99,9% ihmiskunnasta varsinkinkaan kun ei ole sitä taitoa kuin stunt kuskeilla niin paljolta pelastaisi hidas liike. Hitaampi auton liikkuminen taaksepäin myös ei niin pelottaisi arempia kuskeja.
Kaasu, sillä säädellään nopeutta myös taaksepäin! Yllättävää! Niin jos on karvarintainen teiden macco sonni paras kuski kingi katu-uskottavin kaikkien ihailun kohde voi painaa sitä kirottua kaasupoljinta ja nostaa nopeutta taaksepäin ajaessa!
Hitaampi nopeus poistaisi kytkimen käytönkin jo ennestään kiemurassa asennossa jossa lipsahtaa muutenkin jalka ihan miltä polkimelta tahansa. Auttaisi se hitaampi nopus siinäkin vaikka ajokokemusta olisikin rutkasti. Samalla pakin hitaudesta hyötyisi myös peräkärry/asuntovaunu yms taakan siirteliät. Ei niin kytkin savuaisi.
Miksi niin kirotun nopea pakki ? Autoahan ei siirretä kuin muutama metri korkeintaan 2 auton mittaa suurella osalla ihmiskuntaa ja sitten eteenpäin. Lisäkierroksilla auto kulkisi lujempaa taaksepäin huom! Ei 45km/h .
Autoa sitä uutta peltilehmä elektroniikka vika pesää valittaessa voisi rastia lisävarusteista nopean pakin mutta uutena kaikki hitaita.
Ei tule mieleen miksi pitäisi auton kulkea takaperin 45-50 km/h.
Jos jää kiinni usein auttaa se hitaus ei ravan lennättäminen liikkumattomassa autossa pitkin kylkiä ja kaivamalla itsensä kiinni kunnolla idioottimaisella kaasunkäytöllä. Ompa tullut monta parkkipaikkakolhua nähtyä ja osassa olisi varmasti auttanut hitaampi pakki ja osassa olisi auttanut kortin poisto koska kuski oli idiootti.
Voiko erikokoisia pakkirattaita tehdä metallimies sorvinäärellä se kun on helppo nykyään ja asentaja ruuvaa osat paikoilleen? Itse peruutan 99,9% peileistä on oikeankokoiset peilit joilla näkee eikä ole pilalliset hiirenkorvatbkuten monessa autossa on liki käyttökelvottomat lipareet. Tokihan nuo parkkiavustimet helpottaa hiukan mutta vauhtia pois niillekin. Muista jos asia ärsyttää sinua eli nykypakki on ok kuulut siihen 0,1% väestöstä. Osaat kaiken ,harmi että ympärilläsi on 99,9% tyhmempiä joten voi voi.

7

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ingenjöör

      Ympärilläsi muka 99,9% tyhmempiä.
      Kuitenkin se olet sinä joka jää usein kiinni.
      Sinulta pitäisi ottaa koetti pois.

      • Koettipoistaskustaota

        "Ingenjööri" niinku käsitti joka asian nurinpäin :-) toivottavastiei inssi ole töissä missään vastuullisessa virassa tiolla käsityskyvyllä.


    • nopea-pakittaja

      Sanomalehden jakohommissa oli monesti nopeampi ajaa lyhyt tie toiseen suuntaan pakilla, kun ruveta täyteen pysäköidyllä kääntöpaikalla vekslaamaan autoa ympäri. Monesti kävi jopa niin, että peruuttaessa kone kiersi kierrosten rajoittajaa vasten. Nopeutta ei tuossa kyllä kerkeä katsoa (nopeusmittarit kyllä näyttää nopeutta myös pakilla ajettaessa).

    • forforre

      Teknisesti se varmasi on mahdollista, pienentämällä ensiöhammaspyörän hammaslukua ja lisäämällä toisiopyörän hammaslukua. Pyörät on mahdollista joissain tapauksissa vaihtaa, ellei kyseessä ole ryhmäpyörä kuten monessa laitteessa on ainakin se toinen, eli hammaspyärät kiinteästi akselissa.
      Tosin pienempi ensiöpyörä joutuu entistä kovemmalle rasitukselle.
      Helpompi ratkaisu olisi ostaa automaattivaihteinen.
      Nykyisin suurin osa Subaruista myydään CVT-vaihteistolla.

      • Uusivieläenemmän

        Automaatti maksaa käytettynä 45000€ eli ei ole kovin helppo rasti.
        Täytyy kysellä noilta vaihdelaatikko firmoilta. Tuumin vaan jos joku on perehtynyt asiaan palstalla.


    • keppivehkeet

      Sehän on kuin ranskis joka kulkee satasta peruutus pykälällä!

    • Plus300hvPlus400nm

      Kuka tekee vaihteistojen vahvistuksia ja välitys suhteiden muutoksia ?
      juurikin peruutusvaihteen lyhennys ja vahvistukset että kestää piristysten jälkeen käyttää. Normi käyttöön helpottaisi peruuttuksia pahemmissa paikoissa kuorman kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe