Vahinko vastuut vakavasta tapaturmasta

Oikeusvastuu

Mikäli sairauspäiväraha hylätään, kuka vastaa vakavista tapaturmista, ehkä jopa oman tai toiselle työssään aiheuttamasta kuolemasta?
Mikäli työterveyslääkäri katsoo sinut työkyvyttömäksi ja koet myös itse edellä mainittua uhkaa mikäli työskentelisit ja silti saisit KELALTA sairauspäivärahan hylkäävän päätöksen ,niin kuka olisi vastuullinen onnettomuuden sattuessa?

4

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Petu_

      Viime kädessä jokaisen perustoimeentulo on turvattu toimeentulotuella kansainvälisten sopimusten mukaisesti. Toimeentulotukena maksetaan mm. sairaanhoitokulut ja välttämätön kuntoutus, jos siis henkilö ei muualta noista korvauksia saa. Myös edullisin mahdollisin hautaaminen maksetaan varattomalle sosiaalitoimen varoista, jos siis kuolinpesä on varaton.

      Onnettomuuden sattuessa vastuullinen on tietysti se joka onnnettomuuden joko suoraan tai välillisesti aiheuttaa. Korvausvastuu voi syntyä myös tuottamuksen vuoksi sattuneesta onnettomuudesta, ei kuitenkaan yleensä jos kyseessä on vain lievä tuottamus. Rikosoikeudellinen vastuu on eri asia kuin vahingonkorvausvastuu.

      Jos sitten onnettomuuteen syypää ei pysty korvauksia maksamaan niin uhri voi korvauksia hakea valtiokonttorilta, joka sitten harkintansa mukaan niitä maksaa ja pyrkii sitten jälkeenpäin niitä perimään takaisin vahingon aiheuttajalta.

    • lantapaukku

      Toimeentulotuki ei korvaa jos sairauspäiväraha evätään ja työskentelet vajaakuntoistena.

    • epäselväääää

      Toimeentulo ei ole ratkaisu. Mutta jos Kela katsoo sinut kykenevän työhön, ja palaat työhön. Mikäli vajaakuntoisuutesi syynä sattuu vastuu, vakavasta tapaturmasta, niin kuvittelisin Kelalla olevan vastuu päätöksestään, jonka johdosta työntekijä on joutunut tilanteeseen ikävin seurauksin.

    • Oikeusvastuu

      Kelassa on aina ollut ystävällinen palvelu, ja hommat on aina hoitunut siellä moitteetta aiemminkin, niin varmaan myös nyt. Minulla ei ole mitään syytä miksei sairauspäivärahaa myönnettäisi. Sitä näyttää joskus saavan kaikkia kauhujuttuja päähänsä kuin tyhjästä, sitä nuo kivut ja tomintakyvyn heikkeneminen tekee.
      Kiitän vastauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe