Mikäli sairauspäivärahani hylätään olen taloudellisesti pakotettu menemään työhön, mikäli työnantaja ja laki sen sallii. Työhön minusta ei ole ja olen siellä lähinnä tiellä, ja turvallisuusriski. Mikäli sattuu vakava sairauteni johdosta tapahtuva onnettomuus itselleni tai muille, niin kuka on vastuussa tapahtuneesta, KELA ? koska katsoo sairauslomastani huolimatta minun olevan työkykyinen työhöni ? Mikäli sairauspäiväraha hylätään menen pokkana töihin ja näytän perusteluksi Kelan päätöksen, siinä todistus työkyvystäni. Menen vaikka kyynärsauvojen tai rullatuolin kanssa ja pääsen varmasti välillä pitkäkseni taukohuoneeseen.
Työskentely sairauslomalla ?
5
303
Vastaukset
- Petu_
Miksi menisit jos et töihin pysty ja olet riski itsellesi ja muille. Ja sinullahan on sairasloma.
Tuollaisessa tilanteessa menet TE-toimistoon ja ilmoittaudut vajaakuntoiseksi työnhakijaksi jonka jälkeen saat päivärahaa ilman velvollisuutta ottaa töitä vastaan. Lisäksi voit tietysti saada toimeentulotukea jos päiväraha ei riitä peruosaan, asumiseen yms. kuluihin.
Itse asiassa kannattaa mennä jo nyt ilmoittautumaan TE-toimistoon ja kertoa, että odotat päätöstä sairaspäivärahasta. Siten varmistat työttömyyspäivärahan saamisen jos sairaspäivärahahakemus hylätään.
http://www.satakunta.net - Aapuuuvaaaa
KIITOS PETU sydämellisyydestäsi, neuvosta ja linkistä. Hienoa että olisi mahdollisuus mikäli noin onnettomasti voisi mennä, kuin mielikuvituksessani, mutta menin asioiden edelle. Minua on aina kohdeltu Kelassa asiallisesti ja ystävällisesti ja varmasti sairauspäiväraha myönnetään. En ole koskaan aiemmin tosin ollut pidempään sairauslomalla, joten siitä ei ole kokemusta. Kivut ja myös toimintakyvyttömyys turhauttaa ja saa pelkäämään turhia, sekä lukemani keskustelut Kelan sairauspäivärahojen hylkäyksistä saa mielikuvituksen laukkaamaan. Eiköhän se tästä. Hyvää kevään odotusta kaikille, ei pidä antaa kipujen ja toimintakyvyttömyyden vaikeuttaa entisestään , vaan on yritettävä uskoa huomiseen.
- jfdkijfkjf
Soittamalla kelaan totuus selviää. Kela maksaa työssäkäyvälle sairauspäivärahan ja jos ei maksa ja työsuhde on voimassa, on seuraava etappi sosiaalitoimisto.
- SamassaVeneessä
Pienet säästöt eläketurvaksi vaikuttaa niin että ei saa toimeentulotukea. Siitäkin huolimatta että olet pienituloinen ja tuleva eläkkeesi tulee olemaan alle 1000€.
- tee-näin
Kun alkaa sairastaa ja tuntee että eläke kenties ja rumba kaikkeen alkaa niin paras myydä kaikki omaisuus ja "tuhlata "eli hävittää ne pankkitileiltä ja jemmaan niin saa kaiken tuen. Eihän täällä auteta ketään muita kuin pakolaisia ja sossupummeja eli ala sellaiseksi mutta rahat jemmaan hyvissä ajoin ennen työkyvyttömyyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889