Ennenvanhaan kanat on päästetty ulos Sipin päivänä, tarkoittaako se sitä että ne saivat jäädäkkin sinne vai pääsivätkö ne välillä sisälle?
Vastaukset 6
- OliJoskusKanoja
Jos munivat sisällä talvella, kyllä jatkuu muninta samaan paikkaan kesälläkin, eli pääsivät ja pääsevät edelleen sisällekin. Sääsuojan vaatii jo eläinsuojelulakikin. Tokihan saattavat munia piiloonkin, jos vapaana pihalla pääsevät puskia ja rakennuksenalusia kuopimaan, mutta suojaan ja rauhaan muilta pyrkivät munimaan.
- sipisottaa
(sipn päivänä 15.29)on tainnut olla pakastekanoja, ainakin keskisessä ja pohjoisessa suomessa, kun silloin ennen oli hanget pahimmillaan ja pakkastakin yli parinkymmenen. Vasta nythän on ollut keskitalvellakin suojasäitä.
Olen kotoisin sen verran pohjoisesta, etten kyllä mokomaa sanontaa ole aikaisemmin kuullutkaan- 10KOTitarpeiksi
En ole minäkään mistään Sipin päivän ulkoilusta kuullut. Tuon "ennenvanhaan" olen kyllä kuullut, sen ajankohta riippuu ihan kysyjästä.
- kevväämmällä
Metsäkanat, Lapissa esim. riekko, pysyvät sulana pakkasellakin. Ilmeisesti lentotaito lämmittää. Ansalankaan juuttunut lintu saattaa olla kova kuin kivi.
- Pohjois-Savossa
Luin paikallislehdestä, että tosiaan kanat olisi päästetty nokkimaan pälvipaikkoja ja juomaan räystäiltä jo tippuvaa vettä Sipin päivänä. Nykyjärjellä tuntuisi kyllä, että ei ole ollut järkevää laskea kanoja kuitenkaan ulos, ellei pälviä ja tippuvia räystäitä vielä ole ollut.
- hapankolmikko
Sipinlän päivänä kanat ulos,,hiukka politiikkaakin joukkoon sekoittamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS772386Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15945Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52796Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke46731- 50714
- 47654
- 80616
- 50595
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35584Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29566