Mikä tuo Kia Soul oikeen on?

Kävin Deltassa uutta Sportagea kattomassa ja rupesin tutkiin tuota kummajaista?
Kuinka se pysyy vaan samanlaisena ainakin päällepäin?

Onko sitä nyt uudistettu hiljakkoin? En huomannu kysyä sitä.
Vaikutti kyllä aika persoonalliselta, oisko joillain kokemusta minkälainen on?
Voiko ajaa pitkää matkaa ilman otsasuonen pullistumista?
6306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei ole uudistettu, sama laatikko on.
Eikä täällä näy olevan omistajiakaan.

Äänestä

Hiukan niin kuin mini eli nuorten aikuisten auto mitä täällä ei tunnetta kun kohderyhmä ei täällä osta uusia autoja vaan jo iäkkäitä premium autoja.Ne jotka uusia ostaa on jo liian erottuva ja levoton omaan makuun jo kohta seniorina.

Äänestä

Hyvä laadukas persoonallinen auto, testaajat tykkäävät, on uudistettu hiljan.

Äänestä

Minulla on Kia Soul 1,6 turbodiesel automaatti Superior varustelulla.

Olin jo pitkään harkinnut tuollaisen korkean istuma-asennon autoa. Erään liikkeen pihalla näin mielestäni erikoisen auton.
Sanoin vaimolle, että käydään katsomassa. Sehän oli valkoinen Soul punaisella katolla.

Kahden päivän päästä marssittiin Deltaan - koeajo ja nimi paperiin. Auto oli jo maassa ja viikon kuluttua noudimme sen.

Nyt on ajettu 3200 km. Voin sanoa, että olemme olleet kaikinpuolin tyytyväisiä. Autoon ja autosta pois on helppo "nousta". Diesel menee kuin juna automaatin ohjauksessa. Näkyvyys autosta on joka suuntaan erinomainen.

Auto on liikenteessä harvinainen ja useita kertoja on joku tullut kyselemään autosta - kommentit olkonäöstä ovat olleet positiivisia, mutta varmasti on niitäkin, jotka ovat toista mieltä.

Äänestä

Onko Soul sopiva talveen eli onko lämppäri tehokas?
Se, mikä Kia Soulissa kiinnostaa on vaparibensakone, joka alkaa olla harvinaisuus. Pikkuturpossa jäätyy talvella, niillä joutuu ajamaan viiskymmentä kilometriä että tarkenee ajaa ilman käsineitä ja käsineet kädessä ei voi käyttää ratin nappuloista.

Äänestä
  • No ne kämmenet ei jäädy kun on ratinlämmitin vakiona. Itsellä on jo kolmas kia menossa. 2012 Rio,sitten proceed ja nyt uusi Sportage. Rioa (1,4) lukuunottamatta muut 1,6l vapareita. Lämmin on ollut ajella talvella. Tommosen 25 asteen pakkasilla hitaammin lämpenee, mutta maskisuojalla homma korjaantuu. Meniskö tommosella pakkasella ilman maskisuojaa n.5-10 min ennenkuin kuumaa puhaltaa, joten ei huonosti noinkaan. Esilämmityksellä tietty aina lyhentää tota aikaa ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Söyli kirjoitti:

Kävin Deltassa uutta Sportagea kattomassa ja rupesin tutkiin tuota kummajaista?
Kuinka se pysyy vaan samanlaisena ainakin päällepäin?

Onko sitä nyt uudistettu hiljakkoin? En huomannu kysyä sitä.
Vaikutti kyllä aika persoonalliselta, oisko joillain kokemusta minkälainen on?
Voiko ajaa pitkää matkaa ilman otsasuonen pullistumista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu