Blogger ja tekstin + kuvien asemoiminen

sekaisin_menee

En osaa pätkääkään html:ää, joten kysynkin millä konstilla saa pidettyä tekstit ja kuvat linjassansa niin, että eri selaimilla blogia lukiessa linjat myös pysyvät.

Firefoxilla suoraan Bloggeriin kuvia ja tekstejä pistän, ja enteriä käyttämällä asettelen kuvat niin että teksti pysyy kohdillaan. Jos jotain häikkää on, lisään siis enterillä rivinvaihtoja niin kauan, että kaikki on ok. Firefoxilla ja omalla näytöllä kaikki kunnossa sitten kun katson valmista tekstiä.

Mutta sitten kun menen vaikkapa Chromeen, ja vielä pahemmin jos menen Edgeen, kaikki onkin sekaisin. Teksti rivittyy kuvan laidalle.

Miten tämä pitäisi tehdä, kun ei osaa html:ää? Luulin, että bloggeria käyttäessä html:ää ei tarvitse edes osata.

Ei sillä mitään, vaikka blogini julkinen onkin, ei sillä lukijoita ole.

1

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PlaDi

      Suosittelen sieltä HTML-koodin kautta säätämään ne kuvat oikean levyisiksi eikä se ole edes vaikeaa! :) Kun olet tekstinluontitilassa niin menet HTML-koodin puolelle, kiinnitä huomiota siellä sellaiseen verkkosivuosoitemaiseen kohtaan ja etsit sieltä kuvan koodista kohdat width ja height. Voivat olla hiukka erillään toisistaan. Sitten niiden perässä on aina joku luku esimerkiksi width="233" tai height="677" ja nuita sulkujen sisällä olevia lukuja muokkaamalla saa kuvan kokoa säädettyä vapaammin! Toki kannattaa kirjata ylös alkuperäiset mitat ainakin silloin kun totuttelee ja kuva kannattaa tasata vasempaan reunaan ennen säätöä.

      Kuvien leveyteen voi saada osviittaa kun menee sinne mallin kautta ulkoasua säätämään ja siellä on se "blogin leveys" :) Kokoleveydestä miinustetaan siis se sivupalkin leveys niin siitä suuntaa siihen kuinka leveitä kuvien pitäisi olla :) Jos ei onnistu niin kuva kannattaa poistaa ja pistää uudelleen siellä ihan perus tekstinluontitilassa sinne! :)

      Toivottavasti sait ohjeista jotain vinkkiä! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3245
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1187
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1042
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      49
      928
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      874
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe