Työmarkkinatuki 500e/kk asumistuki 200e/kk vrt. päiväraha n. 700e/kk?
Häh?
Häh?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kyllä ne on bruttona ihan saman suuruiset. 32,68 e * 21.5 = 702 e.
http://www.kela.fi/documents/10180/2628102/Tyottomyys_2016.pdf/7b0d8fd6-014d-40f7-add8-fc8216b9a9c2
No just, oliko järkeä maksaa liittomaksuja jos saa saman verran käteen? Ehkä vähemmänkin? Ensimmäinen maksu on vielä muutamalta viikolta, eli muutama satanen kouraan tammikuulta, kyllä joulukuun palkalla maksaa sekä tammi että helmikuun vuokrat. ....
Liiton raha eli ansiosidonnainen on eri asia kuin Kelan peruspäiväraha.
Liiton rahat on liiton rahaa ja niillä ne liittoherrat porskuttaa. Tarkoitat kuitenkin varmaan ansiosidonnaista päivärahaa, jota maksaa TYÖTTÖMYYSKASSA, ei suinkaan liitto. Tiedoksi muuten kaikille, että työttömyyskassaan voi liittyä ILMAN liittoon liittymistä!
Eläkekassat eli ns. liitonrahat on eläkekassoissa ,jotka on vakuutuslaitosten sijoitustoimintaa. Ne on ns. valjastettu liikeelämän käyttöön.Tarkoitus on ollut kartuttaa eläkekassoja ja eläkekestävyyttä ja suojata rhat inflaatiolta, tuottavasti sijoittaen. Ikäväkyllä tuo eettisyys on sijoittamisissa unohtunut liikelaitosten sijoituksissa:
http://yle.fi/uutiset/analyysi_tyoelakeyhtioilla_kymmenien_miljardien_sijoitukset_veroparatiiseissa/8674734
Muualla kuin vamhempiens luona asuvilla nuorilla peruspäiväraha on aina sama kuin työmarkkinatuki. Ansiosidonnainen päiväraha on aina suurempi kuin työmarkkinatuki/peruspäiväraha.
Jos sait "vain" jotain 500e ansiosidonnaista niin tarkista moneltako päivältä se on, onko siitä mennyt perintää tai ulosottoa kun summa jäänyt noin pieneksi.
Pienillä tuloilla anssikin jää pieneksi. Ei paljon eroa peruspäivärahasta. Pienehkö anssi on peruspäivärahaa huonompi vaihtoehto myös silloin, jos on osa-aikatyössä ja saa soviteltua. Molemmissa on tuo 300 euron raja, jolloin palkka ei vaikuta tukeen. Tätä isompi palkkatulo vaikuttaa anssiin ja peruspäivärahaan eri tavoin. Anssissa kun on sääntönä, että osa-aikatyöstä saatu palkka ja soviteltu päiväraha eivät saa ylittää työttömyyttä edeltänyttä palkkaa. Omassa tapauksessani saan paremmin soviteltua juuri kelasta.
Ainakin minulla on ollut jo vuosia! Olen maksanut liitonmaksua sitkeästi vuosikausia, läheisten neuvon mukaan. Olisi pitänyt (taas) uskoa oman järjen ääntä ja erota liitosta. Kelan sivujen mukaan työmarkkinatuki olisi nyt n.650€, kun taas minä saan liitosta enää 560!
Kukahan se hallituksen idiootti oli joka keksi pudottaa 600€/kk tienaavan ihmisen tuloja neljällä kympillä?
On varmaan nyt onnellinen.
Arvatkaa harmittaako, kun minä joka olen aina ollut valmis menemään tarjottuun työhön, saan vähemmän kuin tyypit joita ei töihin saa mitenkään!!!
Puhumattakaan kaikenlaisista sossukorvauksista, mitä lie saavat. Minä en sellaisia saa. Olen kyllä käynyt pari kertaa kyykytettäväna, mutta ei siitä saanut muuta kuin entistä pahemman mielen!
Onhan liiton päiväraha aina vähintään yhtä suuri, kuin peruspäiväraha. Ilmeisesti sinulla on nyt veroprosentti noussut. Vuoden alusta ilmeisesti kaikkien anssia saavien ennakonpidätys nousi. Jos on tuosta kyse, niin kannattaa laskea veroprosentti uudelleen.
Noin pientä anssia saavan kannattaa kyllä todella harkita, onko järkeä maksaa liiton maksuja. Etenkin jos harkitset jatkossa osa-aikatyötä, jolloin saisit soviteltua.
No liiton jäsenmaksuja ei todellakaan kannata maksaa noilla palkoilla. Työttömyyskassan maksut kannattaa maksaa jos on halpa eli vuosimaksu joka suht pieni. Tosin kaikki SAK:laiset työttömyyskassat kalliita niissä kun maksetaan jäsenmaksua prosenttiperusteisesti kaikesta palkasta kuten kesälomarahoista ja ylitöistäkin jne.
Tuota noin. Luulen, että tuossa on joku laki että vähintään pitää saada se työmarkkinatuen määrä vaikka ansiosidonnainen päiväraha oliskin pienempi. Kysyppäs vaikka kelasta asiaa.
Jos en saa kunnon töitä, eroan kyllä liitosta heti kun mahdollista!
En tiedä miten mahtaisi käydä jos eroaisi ennen kuin on saanut täydet 500pv ansiosidonnaista?
Kuinka paljon tuo "kelan päiväraha" on jos työttömyyskassasta saa n. 40e/pv
Työmarkkinatuki on 32,80 e pvä. Kuten täälläkin on jo mainittu ei sinun tarvitse kuulua liittoon jos haluat vain ansiosidonnaisen päivärahan työttömyyden turvaksi. Liityt vain työttömyyskassaan. Ammattiliitto ja työttömyyskassahan ovat varsinaisesti aivan eri asioita. Kun maksat sen työttömyyskassan jäsenmaksun ei se mene ammattiliiton kirstuun vaan siinä samassa maksussa oleva ammattiliiton oman jäsenmaksu he vain tilittävät siitä koko summasta sen työttömyyskassan jäsenmaksun sinne päin.
Ammattiliitto ei siis missään tilanteessa maksa sinulle mitään työttömyysetuutta ja tästä syystä siihen liittoon ei tarvitse liittyä työttömyysturvaa saadakseen.
Ei ole 32,80, vaan vuoden alusta 32,68 e/korvauspäivä. Aleni kansaneläkeindeksin miinusmerkkisyyden vuoksi. Siitä sitten miinustetaan vielä verot pois.
Voiko saada asumistukea, jos saa työttömyyskassasta päivärahaa? Päiväraha on pienempi kuin työmarkkinatuki, niin voisi olettaa?
Hyvin todennäköisesti saisit asumistukea. Samoin ehkä toimeentulotukea. Mars Kelaan!
jos työttömyyskassasta saa 700e nettona, niin kuuluisiko siihen muitakin "etuja", tuolla summalla ei juuri elellä. .
Työttömyyskassasta et mitään muita "etuja saa", ammattiliittoon kuulumalla voit joitain lisäetuja saada. Kannattaa tarkistaa asia oman ammattiliittosi nettisivuilta.
Kelasta se asumistuki pitää hakea ja toimeentulotuki vielä kunnan sossusta tänä vuonna.
Mitähän "muita" etuja työtön saa ammattiliitosta. Ei sieltä saa mitään työttömyyden aikaista etuutta edes sitä työttömyyspäivärahaa vaan senkin saa sieltä kassasta.
Nyt sekoitat etuisuuden (raha) ja edut (palvelut).
Esim. liittymällä PAM:n saat etuina:
- PAMin neuvotteleman työehtosopimuksen
- luottamusmiehen tuen ja avun työpaikalla
- työsuhde- ja jäsenneuvontapalvelut
- oikeus- ja lakimiespalvelut
- tietoa: Pam-lehti 15 kertaa vuodessa
- materiaalia työehtojen valvontaan: työehtosopimus, työaikakalenteri
- ilmaiset PAMin koulutukset
+ hyvät jäsenedut, mm.
- Holiday Club -lomaosakkeet n. 50 % norm.hinnoista
- muut lomaedut, mm. hotellit ja mökit
- Neste Oil -polttoainealennus
Jne.
Ammattiliiton jäsenenä pysyy työttömänä ilman maksua, vai kuinka?
Kassan jäsenen pitäisi maksaa jäsenmaksu pysyäkseen jäsenenä yli 100€ (170?/vuosi). Kun sitten näyttää, ettei työpaikkaa enää löydä, miksi maksaa kassalle?
Työttömän ei kannata enää ansiosidonnaisen 500pv työttömyyspäivän jälkeen kuulua liittoon eikä edes työttömyyskassaan. Kassa ja ammattiliitto perivät maksut myös työttömiltäkin, mutta työttömille ei 500pv työttömyyspäivän jälkeen oikein enää mitään hyötyä ole kuulua kassaan. Vasta sitten kannattaa liittyä takaisin kun saa töitä.
On täällä tolloja, eli se liiton jäsenmaksu on siis paljonko? Tai siis paljonko saa sitä ansiosidonnaista sen peruspäivärahan.................
Joo, niin näkyy olevan paljon tolloja.
Liiton jäsenmaksu riippuu liitosta, toisilla se on korkeampi kuin toisilla. Pelkkään kassaankin voi kuulua ilman että maksaa liiton maksua. Ansiosidonnaisen päivärahan suuruus riippuu täysin aiemmasta palkkasi määrästä.