Nivan pakokaasutesti

nivalla

pitäs saaha Niva katsastettua...käytin paikallisella SEO huoltoasemalla pakokaasutestissä mutta vain kaksi mittausarvoa oli normaalin rajoissa ja kaksi taas moninkertaisesti ylittävänä. Niva on 1,7 yksipisteruisku koneella vm 1996. mistäpä alkaisin vikaa etsimään? tuleeko katalysaattori ensin vaihtoon??

6

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lltesteri

      Saako siihen mitään testeriä kiinni. Arvaamalla homma ei oikein onnistu.

    • ohjeita

      Yksipisteruisku ei välttämättä anna vikakoodia, mutta on yksinkertainen korjata. Monipisteruiskut taas antaa herkästi koodia, mutta koodi ei välttämättä auta mitään.

      Laitatko ne päästöarvot tänne?

      Käykö kone rikkaalla, laihalla, vai normaalilla seossuhteella?

      Jos et saa noita päästöarvoja katsottua, niin tuo selviää mittaamalla lämpimän tyhjäkäyntiä käyvän koneen lambda-anturin jännitettä. Jos anturi ilmoittaa laihaa kokeile syöttää moottorille jotain lisäpolttoainetta esim. kaasarinpuhdistusaine. Jos seos ei näin näytä rikasta, vaikka kone jo köhii, on lambda-anturi rikki. Jos seos on oikeasti laiha, niin kokoeile esim. kaasarin puhdistusaineella etsiä alipainevuotoja. Jos seos on rikas tai laiha kokeile irroittaa antureita yksi kerrallaan, kunnes löydät anturin jonka irroittamalla seos korjautuu (hieman rikkaaksi).

      Jos seos on normaali kokeile vaihtaa tulpat, mittaa puristukset, ja sitten ehkä se katalysaattori vaihtoon. En muista oliko tuossa nyt se virranjakaja, vai sytytysmoduulit. Jos virranjakaja, niin sytytyennakon säätö täkeimpänä ensin.

    • ladanivamuutettuna

      kasarissavika antaa liikaa.tutkikaa kylmäkäynistys puoli ja daidas kalvo.

      • ookko_tosissas

        Kaasari ruiskukoneessa???????


    • happianturi

      Lampada antura, onkos siinä europe mallia?

    • dgslm

      Minun Nivassa (sama vm. ja yksipisteruisku) vuoti pakoputki. Kun se korjattiin, arvot ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2321
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      31
      1892
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1846
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1808
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1132
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1036
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      913
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      860
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      837
    Aihe