Nivan pakokaasutesti

nivalla

pitäs saaha Niva katsastettua...käytin paikallisella SEO huoltoasemalla pakokaasutestissä mutta vain kaksi mittausarvoa oli normaalin rajoissa ja kaksi taas moninkertaisesti ylittävänä. Niva on 1,7 yksipisteruisku koneella vm 1996. mistäpä alkaisin vikaa etsimään? tuleeko katalysaattori ensin vaihtoon??

6

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lltesteri

      Saako siihen mitään testeriä kiinni. Arvaamalla homma ei oikein onnistu.

    • ohjeita

      Yksipisteruisku ei välttämättä anna vikakoodia, mutta on yksinkertainen korjata. Monipisteruiskut taas antaa herkästi koodia, mutta koodi ei välttämättä auta mitään.

      Laitatko ne päästöarvot tänne?

      Käykö kone rikkaalla, laihalla, vai normaalilla seossuhteella?

      Jos et saa noita päästöarvoja katsottua, niin tuo selviää mittaamalla lämpimän tyhjäkäyntiä käyvän koneen lambda-anturin jännitettä. Jos anturi ilmoittaa laihaa kokeile syöttää moottorille jotain lisäpolttoainetta esim. kaasarinpuhdistusaine. Jos seos ei näin näytä rikasta, vaikka kone jo köhii, on lambda-anturi rikki. Jos seos on oikeasti laiha, niin kokoeile esim. kaasarin puhdistusaineella etsiä alipainevuotoja. Jos seos on rikas tai laiha kokeile irroittaa antureita yksi kerrallaan, kunnes löydät anturin jonka irroittamalla seos korjautuu (hieman rikkaaksi).

      Jos seos on normaali kokeile vaihtaa tulpat, mittaa puristukset, ja sitten ehkä se katalysaattori vaihtoon. En muista oliko tuossa nyt se virranjakaja, vai sytytysmoduulit. Jos virranjakaja, niin sytytyennakon säätö täkeimpänä ensin.

    • ladanivamuutettuna

      kasarissavika antaa liikaa.tutkikaa kylmäkäynistys puoli ja daidas kalvo.

      • ookko_tosissas

        Kaasari ruiskukoneessa???????


    • happianturi

      Lampada antura, onkos siinä europe mallia?

    • dgslm

      Minun Nivassa (sama vm. ja yksipisteruisku) vuoti pakoputki. Kun se korjattiin, arvot ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      92
      1949
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1781
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      308
      1584
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      1460
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      92
      1053
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      987
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      978
    9. 67
      954
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe