Nivan pakokaasutesti

nivalla

pitäs saaha Niva katsastettua...käytin paikallisella SEO huoltoasemalla pakokaasutestissä mutta vain kaksi mittausarvoa oli normaalin rajoissa ja kaksi taas moninkertaisesti ylittävänä. Niva on 1,7 yksipisteruisku koneella vm 1996. mistäpä alkaisin vikaa etsimään? tuleeko katalysaattori ensin vaihtoon??

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lltesteri

      Saako siihen mitään testeriä kiinni. Arvaamalla homma ei oikein onnistu.

    • ohjeita

      Yksipisteruisku ei välttämättä anna vikakoodia, mutta on yksinkertainen korjata. Monipisteruiskut taas antaa herkästi koodia, mutta koodi ei välttämättä auta mitään.

      Laitatko ne päästöarvot tänne?

      Käykö kone rikkaalla, laihalla, vai normaalilla seossuhteella?

      Jos et saa noita päästöarvoja katsottua, niin tuo selviää mittaamalla lämpimän tyhjäkäyntiä käyvän koneen lambda-anturin jännitettä. Jos anturi ilmoittaa laihaa kokeile syöttää moottorille jotain lisäpolttoainetta esim. kaasarinpuhdistusaine. Jos seos ei näin näytä rikasta, vaikka kone jo köhii, on lambda-anturi rikki. Jos seos on oikeasti laiha, niin kokoeile esim. kaasarin puhdistusaineella etsiä alipainevuotoja. Jos seos on rikas tai laiha kokeile irroittaa antureita yksi kerrallaan, kunnes löydät anturin jonka irroittamalla seos korjautuu (hieman rikkaaksi).

      Jos seos on normaali kokeile vaihtaa tulpat, mittaa puristukset, ja sitten ehkä se katalysaattori vaihtoon. En muista oliko tuossa nyt se virranjakaja, vai sytytysmoduulit. Jos virranjakaja, niin sytytyennakon säätö täkeimpänä ensin.

    • ladanivamuutettuna

      kasarissavika antaa liikaa.tutkikaa kylmäkäynistys puoli ja daidas kalvo.

      • ookko_tosissas

        Kaasari ruiskukoneessa???????


    • happianturi

      Lampada antura, onkos siinä europe mallia?

    • dgslm

      Minun Nivassa (sama vm. ja yksipisteruisku) vuoti pakoputki. Kun se korjattiin, arvot ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe