Keväällä 10 päivän reissu Krakovaan ja takaisin. Ollaan aiemmin ajettu Riikaan asti, eli uutena tuttavuutena tulevat ainakin Liettuan ja Puolan tiet. Reitti on jo suunniteltu ja majoituksen varattu, sekä muutamat nähtävyydet päätetty. Mutta koskaan ei voi olla liikaa hyviä vinkkejä, joten jos sinulla on hyvää tai pahaa sanottavaa mistään, haluttais kuulla se :)
Erityisesti liikennekulttuuri, teiden kunto, hinnat...
Nähtävyyksistä reissumme tulee painottumaan toiseen maailman sotaan ja kaikki tähän ja muuhunkin liittyvä info kiinnostaa myös.
Tallinna-Krakova
3
230
Vastaukset
- Niitä_näitä
Siitä liikennekulttuurista, kun osaat ajaa Suomessa osaat myös Puolassa. Teiden kunto on erinomainen, Puola on todella hyödyntänyt EU-jäsenyyttään. Eikä Liettuankaan teissä mitään moittimista ole, jos aika riittää niin Kaunasia ja Druskininkaita ei kannata jättää pois ohjelmasta. Siauliain eteläpuolella Kurtuvenaissa on luonnonpuistossa hauska taukopaikka ja pieni leirintäalue.
Puola näyttäisi olevan tällä hetkellä automatkailijalle Euroopan halvin tai ainakin lähes halvin maa. Sotamuistoista päällimmäisenä on monilla Hitlerin Sudenpesä hiukan reitiltä sivussa Gierlozissa, ennen Varsovaa on myös Treblinkan keskitysleiri. Varsova on sitten jo kokonaan oma lukunsa, Krakovassa on uusittu sotamuseo liikennekeskuksen takana; juutalaiskaupunginosa ja Schindlerin emalitehdas niitä ns. pakollisia paikkoja. Jos todella olette kiinnostuneita II maailmansodasta ja teillä on näin tiukka aikataulu niin välttäkää netissä hakusanoja bunkry.pl, saatatte löytää pian itsenne Länsi-Puolasta. - takapenkinkisu
Kiitos, en tiedä missä harhoissani olin kuvitellut Sudenpesän paljon lähemmäs Saksaa, jonka takia, sen piti alun perin jäädä tällä kertaa näkemättä, mutta nyt paremmin asiaan perehtyneenä on Sudenpesäkin mukana reissun kohteissa. Krakovassa ollaan nelisen päivää, jotka varmasti tulevat hyvin käytettyä museoihin ja keskitysleiriin. Onko Gestapon päämajasta kokemuksia, kannattaako tiukalla aikataululla siihen käyttää aikaa? Varsova on vielä mysteeri, että mitä parin päivän aikana siellä ihmetellään, mutta eiköhän se vielä selviä.
Puolassa ilmeisesti ei saa käyttää nastarenkaita, vähän jännittää kun lähtö on maaliskuun puolenvälin aikaan, että onkohan Suomessa tai Virossa vielä kesärengas-kelit... Mutta tämäkin varmasti lähempänä selvenee, että kuinka vakavan kriisin asiasta saan :D
Saa kertoa lisää :) - JoPesänSijaintiKartalla
Jos kerran Krakovaan.... n. 40 km Auswitz, n.15km upea suolakaivos..... Sudenpesästä pitää lukea, paikalla on vain räjäytettyjä betoni bunkkereita.
Järvien suojassa Idältä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392793Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702433Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466- 1211162
- 1051120
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13992Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58886Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62864