Ajatellaanpa tomaattia, sitä tuodaan ulkomailta ja halvempaan hintaan.
No tuotanto on halvempaa kun se kasvatetaan auringon valolla ja lämmöllä, me Suomessa kasvatamme sen kasvihuoneessa, siinä kuluu sähköä, lämpö ja valo. Tyhmää tuoda ulkomailta.
Ja ajatellaanpa viinirypälettä, sleltä etelän lämmöstä Suomeen ja ne kulut. Suomessa on Lapissa hyviä tunturialueita ja siellä rinteillä kasvaisi hyvin viinirypäle, ananas ja sardiinipurkki.
Suomalainen maatalous kunniaan ja hyvät tukiaiset edellisille.
Elintarvikkeiden tuonti syö suomalaista viljelyä.
8
<50
Vastaukset 8
- ÖhKöm
Mutta onneks kepuli tukee suomalaista yrittäjää;
http://yle.fi/uutiset/kuljetusmarkkinoiden_avaaminen_ulkomaisille_yrittajille_kummastuttaa__myos_tieliikennemaksuja_viritellaan/8658576
Oisko se vaan Sipilän parasta mennä vaikka Immosen kanssa sinne Oulun seudulle takas ja pysyy siellä junttien joukoissa.
hyvät suviseurat ens kesänä tiedossa- veronkiertäjäJS
Sipilä ei enää taida Kempeleeseen uskaltaa palata?
- reetukurvaaja
Onneksi suomesta saa ulkomaisia elintarvikkeita kasviksista lihaan ja viljatuotteisiin,se on ainoa veronmaksajalle hyvänolon tunteen tuova kun tietää että näillä pienillä asioilla saadaan suomen ylisuuri maailman eniten tuettu maatalous vähenemään ja sitä kautta ruuan hinta halpenemaan koska vastikkeettomat tukiaiset nostaa ruuan hintaa.
- Jussipussipieras
On hyvä että Tanskasta saadaan hyvää ja edullista possua ja maitoa. Suomalainen sika on kasvatettu jätteillä ja silakoilla ja maistuu samalle sonnalle. Kumpa saataisiin Venäläistä kunnon ruista leipään, nam.
Suomalaista pastaa ei saa keitettyä "al denteksi" vaikka kuinka yrittäisi. Ostan aina Italialaista. Ei ole edes sanottavasti kalliimpaa.
- kokki2.98
Ah oli Venäjän maalla töissä ja ah se ihana leipä, makkara ja säilykekala
Yks kusipäitten keksintö on rypsiöljy, viisiin vaan tuliaisten takia keksitty.
Ruuanlaittoon en käytä. kokki2.98 kirjoitti:
Ah oli Venäjän maalla töissä ja ah se ihana leipä, makkara ja säilykekala
Yks kusipäitten keksintö on rypsiöljy, viisiin vaan tuliaisten takia keksitty.
Ruuanlaittoon en käytä.Sanoohan sen järkikin että Venäjän vilja-aitoissa kasvatettu vilja on parempilaatuista kuin Suomen olosuhteissa kasvatettu. Marjat, sienet ja uusi peruna sekä järvikalat ovat Suomessa parasta maailmassa. Muu on parempilaatuista ulkomailla.
- kepulainenlieksasta
Ja ulkomaille kun katse käännetään, niin esim. Tukholmassa on paljon vähemmän pakko ruotsin vastustajia.
Meillä kepulaisten nuorten illoissa käsitellään näitä asioita ja nyt ensi kesänä me koitamme sillin kasvatusta Pielisessä ja siten, että se tulee paloiksi suoraan purkkiin. Kyllä kepulainen tähän pystyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1541246- 881174
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2051080- 65882
- 57632
- 32548
- 52543
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?79499No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä
Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.29474- 45467