Kala-allergia

ontto

Kertokaa joku viisaampi, mistä johtuu, että kala-allergiselle kelpaa säilykkeet esim. tonnikala sardiini jopa lohi- säilykkeet. tapahtuuko purkkiinlaitto vaiheessa jotain kalan proteiineille tai jotain vastaavaa.

6

6129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saara

      Kuulostaa omituiselle. Kyseinen ihminen ei voi olla pahasti allerginen kalalle, jos on ollenkaan.

      • Allerginen

        Tunnen läheisen ihmisen, joka on koko elämänsä ollut pahasti allerginen kalalle, mutta on kuitenkin aina voinut syödä tonnikalaa.

        Itsekin olen erittäin pahasti kalalle allerginen, ollut koko elämäni, kurkku turpoaa ja naamaan tulee valkoisia läiskiä heti, jos olen tuoreen kalan kanssa samassa huoneessa. Tonnikalaa olen minäkin syönyt täysin oireetta monesti elämässäni, mutta sitten erään kerran iski todella vakava kohtaus täysin yllättäen:

        - huulet turposivat täysin muodottomaksi ja kurkku meni totaalisen tukkoon, edes nielemään ei pystynyt.

        Onneksi kohtaus meni ohi, olimme näet keskellä korpea mökkeilemässä kavereiden kanssa. Sen jälkeen en ole edes tonnikalaan koskenut tikullakaan.


    • -W-

      Kala-allergikko ei välttämättä ole allerginen kaikille kalalajeille. Jotkut ovat allergisia vain rasvaisille kaloille, kuten lohelle yms. Minulle tulee vähiten oireita tuoreesta, samana päivänä pyydystetystä ja kypsennetystä lohikalasta. Pahimpia ovat hauki yms. vähärasvaiset kalat.

    • ja siedän hyvin muita kaloj...

      Jotain siinä tuoreessa kalassa on..
      Säilykkeistä en saa reaktiota minäkään.

    • kalaton

      Tere,


      onko kellään kokemuksia mites esim. katkarapujen syönti sopii kala-allergisille?

    • Karduli

      Todettiin minulla jo pian syntymän jälkeen, en siedä jos kalaa paistetaan asunnossa vaan hengitystiet turpoaa jo hajusta, saati syömisestä. Joskus alle kolmekymppisenä söin vahingossa salaattia jossa oli tonnikalaa, enkä saanut mitään oireita. Sitten kokeilin simpukoita, katkarapuja, mustekalaa, sama juttu ja kyllä ne hyviltä maistuikin. Mutta sitten ostin kaupasta säilykelohta ja sardiineja, niistä tuli hillittömät oireet joten ne olen ruokavaliostani tyystin unohtanut. Mutta näitä em. olen sittten 30 vuoden edestä syönytkin : ) Kuulin eräältä lääkäriltä että kannaatta aikuisiässä todellä pienillä määrillä kokeilla ja kuullostella miltä tuntuu. Johtuu kuulemma esim. kalassa sen proteeinista ja tonnikalassa ja muissa meren örkeissä se on erilainen kuin esim. lohi ja järvikalat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6927
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4441
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3846
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3518
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      189
      3465
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2969
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2674
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      47
      2507
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1904
    Aihe