Mistä apua kun akuutti "kohtaus" päällä? :(

H-L77

Olen tosi vaikeassa tilanteessa ja tämä kaikki on uutta mulle, joten en tiedä miten toimia. Saisinkohan täältä apua?

Aiemmin mustasukkaisuutta ei ole ilmennyt, mutta nyt ilmeisesti tunteeni ovat aiempaa voimakkaampia, josta johtuen kärsin tästä kovasti.

Näen tätä tunteideni kohdetta silloin tällöin työympäristössä. Hän ei aikanaan vastannut tunteisiini ja järjen tasolla olenkin jo hyväksynyt tämän tiedon (kai?) vaikka se järjettömän kipeää tekikin. Nyt kuitenkaan kroppa ei meinaa ymmärtää tätä, vaan saan paniikinomaisia mustasukkaisuuskohtauksia tästä miehestä hänen flirttaillessaan tai viettäessään aikaa toisen naisen kanssa.

Tuntuu että tällöin en saa hengitettyä, sydän hakkaa miljoonaa, kädet ja jalat tärisee voimakkaasti, alkaa itkettää, töistä ei tule tällöin mitään kun ajatus ei kulje ja yritän vain paeta jonnekin kohtauksen ajaksi ettei kukaan työkavereista huomaa, varsinkaan tämä mies itse.

Oireileeko yleensä ihmiset näin voimakkaasti vai olenko jotenkin liian herkkä? Minun ei tee ollenkaan mieli suuttua näissä tilanteissa, joka kai yleinen mustasukkaisuuden merkki on, vaan lähinnä itkeä ja poistua tilanteesta.

Toivoisin että voisin olla miehen seurassa ihan normaali ja tyynen rauhallinen ettei hän näkisi näitä tunnekuohujani, mutta en vaan voi itselleni ja reaktioilleni mitään.

Mikä minua voisi auttaa?

2

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ifeelyouyou

      Minulla on aivan samanlainen tilanne päällä. Se on kyllä aivan tavattoman kiusallista! En tiedä onko minulla mitään kovin järkevää vastausta tähän asiaan, mutta itse ainakin koitan olla ruokkimatta sitä tunnetta jonka saan kun näen tämän naisen ihastukseni seurassa. Jos vaikka tilanne tulee päälle hillitsen itseni menen rauhoittumaan jonnekin toisaalle hetkeksi (on senkin jälkeen kyllä suhteellisen crappy olo että ei se tunne nyt yhtäkkiä karkaa). Mikäli muulloin minulle tulee mieleen tämä nainen niin silloin yritän tehdä jotain mukavaa käsilläni tai jotain sellaista mikä saa minut rentoutumaan. Itse tykkään liikkua ja ajattelen vaikka lenkillä kaikkea ajatuksia ja puran siten tunteitani siellä (suosittelen kuntonyrkkeilyn aloittamista Siinä saa purkaa kaikenlaisia lukkoja. Toisena asiana jonka itse koen auttavan on rukoilu, se rentouttaa ja asioiden tuominen yläkertaan helpottaa. En pakota ketään rukoilemaan, mutta suosittelen jos siltä tuntuu .Ja et ole liian herkkä itse reagoin täsmälleen kuvaamallasi tavalla mustasukkaisuuden tunteesta, uskon että tuo tunne on ihan luonnollinen kokea siinä ilanteessa missä olet.Ei itseään voi pakottaa olla tuntematta jotakin, mutta kyllä tunnetta pystyy jotenkin olemaan ruokkimatta kun ei ruoki omia ajatuksiaan tuosta naisesta (no olen kyllä aika tekopyhä kun puhun tästä aiheesta kun en itekään pysty olemaan ajattelematta asiaa mutta nämä nyt olivat asiat jotka tulivat päällimmäisenä mieleen. Tsemppiä!

    • pipipäässä

      Sairaan puolelle tuo jo menee. eihän noin voi elää!
      Psykologille siis!
      Ei mustasukkaisuus ole rakkautta nähnytkään! Mustasukkaisuus on sairasta omistamisen halua ja voi johtaa pahoihinkin seurauksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2627
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      116
      2323
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1648
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      193
      1156
    5. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1068
    6. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      49
      1063
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      981
    8. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      783
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      783
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      754
    Aihe