Minimipistemäärä ei-ensikertalaisille?

Kysyjä-x

Julkaisevatko yliopistot alimpia valintakoepistemääriä, joilla ei-ensikertalaiset ovat saaneet pääsykoekiintiössä opiskelupaikan?

11

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastaaja-y

      Todennäköisesti.

      • vittuuntunutDI

        Toivotaan. Tuo kiintiö on kyllä niin suolainen juttu kuin vain voi olla.


    • tätsy123

      Nyt jos koskaan on paha olla ei-ensikertalainen. Heidän asemansa on niin tukala pienine kiintiöineen, että... Mutta hyvä menee läpi kiintiöistä riippumatta.

      • lknm

        Kuinka suuren osan hakijoista luulet olevan ei-ensikertalaisia?

        Kuinka suuren osan korkeakoulututkinnon jo suorittaneista ylipäätään luulet suorittavan vielä toisen korkeakoulututkinnon?

        Minusta ei-ensikertalaisille on varattu todella paljon paikkoja, vähintään riittävästi.


      • fafafafa23123

        Ei-ensikertalaiset on liki aina niitä, jotka on vaihtanut vain opintoalaa. Eli hyvin harvoin on toista tutkintoa opiskelevia.


      • Vastaaja-y
        lknm kirjoitti:

        Kuinka suuren osan hakijoista luulet olevan ei-ensikertalaisia?

        Kuinka suuren osan korkeakoulututkinnon jo suorittaneista ylipäätään luulet suorittavan vielä toisen korkeakoulututkinnon?

        Minusta ei-ensikertalaisille on varattu todella paljon paikkoja, vähintään riittävästi.

        Kannattaa muistaa, että ei-ensikertalaisille ei ole varattu yhtään paikkaa, vaan he kilpailevat lopuista paikoista yhdessä ensikertalaisten kanssa.


      • Vastaaja-x
        Vastaaja-y kirjoitti:

        Kannattaa muistaa, että ei-ensikertalaisille ei ole varattu yhtään paikkaa, vaan he kilpailevat lopuista paikoista yhdessä ensikertalaisten kanssa.

        On muuten aivan mahdotonta, että ensikertalaiset päihittäisivät kaikki ei-ensikertalaiset. Ei se näin ennenkään ole mennyt.

        Kun parhaat ensikertalaiset ovat täyttäneet kiintiönsä, jäljellä on vain surkimuksia, jotka eivät pärjää ei-ensikertalaisille. Kyllä ei-ensikertalaiset paikan saavat edelleen. Vai mitä nöhveröitä nämä ei-ensikertalaiset nyt olisivat?


    • aariiinko

      Senhän näkee heinäkuun alussa miten meni. 18.5. on pääsykokeet. Voi sitä jännitystä kun lapseni pyrki viime vuonna ensimmäistä kertaa ja pääsi myös.

    • wanhakähmy

      Jännittää....

    • Antavaäiti

      Minimipisteet ovat 240/250. Lapsestani tuli suoraan lääkäri

    • odotuss

      No, miten on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      154
      4989
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      191
      4011
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      138
      3684
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      47
      2955
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      35
      2285
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      144
      1946
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1717
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1458
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1414
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1309
    Aihe