Julkaisevatko yliopistot alimpia valintakoepistemääriä, joilla ei-ensikertalaiset ovat saaneet pääsykoekiintiössä opiskelupaikan?
Minimipistemäärä ei-ensikertalaisille?
11
489
Vastaukset
- Vastaaja-y
Todennäköisesti.
- vittuuntunutDI
Toivotaan. Tuo kiintiö on kyllä niin suolainen juttu kuin vain voi olla.
- tätsy123
Nyt jos koskaan on paha olla ei-ensikertalainen. Heidän asemansa on niin tukala pienine kiintiöineen, että... Mutta hyvä menee läpi kiintiöistä riippumatta.
- lknm
Kuinka suuren osan hakijoista luulet olevan ei-ensikertalaisia?
Kuinka suuren osan korkeakoulututkinnon jo suorittaneista ylipäätään luulet suorittavan vielä toisen korkeakoulututkinnon?
Minusta ei-ensikertalaisille on varattu todella paljon paikkoja, vähintään riittävästi. - fafafafa23123
Ei-ensikertalaiset on liki aina niitä, jotka on vaihtanut vain opintoalaa. Eli hyvin harvoin on toista tutkintoa opiskelevia.
- Vastaaja-y
lknm kirjoitti:
Kuinka suuren osan hakijoista luulet olevan ei-ensikertalaisia?
Kuinka suuren osan korkeakoulututkinnon jo suorittaneista ylipäätään luulet suorittavan vielä toisen korkeakoulututkinnon?
Minusta ei-ensikertalaisille on varattu todella paljon paikkoja, vähintään riittävästi.Kannattaa muistaa, että ei-ensikertalaisille ei ole varattu yhtään paikkaa, vaan he kilpailevat lopuista paikoista yhdessä ensikertalaisten kanssa.
- Vastaaja-x
Vastaaja-y kirjoitti:
Kannattaa muistaa, että ei-ensikertalaisille ei ole varattu yhtään paikkaa, vaan he kilpailevat lopuista paikoista yhdessä ensikertalaisten kanssa.
On muuten aivan mahdotonta, että ensikertalaiset päihittäisivät kaikki ei-ensikertalaiset. Ei se näin ennenkään ole mennyt.
Kun parhaat ensikertalaiset ovat täyttäneet kiintiönsä, jäljellä on vain surkimuksia, jotka eivät pärjää ei-ensikertalaisille. Kyllä ei-ensikertalaiset paikan saavat edelleen. Vai mitä nöhveröitä nämä ei-ensikertalaiset nyt olisivat?
- aariiinko
Senhän näkee heinäkuun alussa miten meni. 18.5. on pääsykokeet. Voi sitä jännitystä kun lapseni pyrki viime vuonna ensimmäistä kertaa ja pääsi myös.
- wanhakähmy
Jännittää....
- Antavaäiti
Minimipisteet ovat 240/250. Lapsestani tuli suoraan lääkäri
- odotuss
No, miten on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3648223Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1592572- 76928
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60853- 25826
- 55823
- 64812
- 12810
- 46786
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss68713