PKS rahastaa kovilla perusmaksuilla niitä jotka säästävät sähkön kulutuksessa. Poistakaa tämä maksu kokonaan. Se on pelkkä vero puolueväen taskuun. Nyt kun elintaso romahtaa niin kaikkien pitää pudottaa hintoja. Kilpailua ei ole siirrossa joten jotain on puolueväenkin tehtävä jotta kilpailukyky tulisi kohdalleen. PKS maksattaa 32 e kuussa omana veronaan asikkaita. Linjat on tehty puoli vuosisataa sitten ,eikä niitä ole korjattu. Ne on maksettu moneen kertaan mm puolueille osoitetuilla osingoilla.
Perusmaksu pois sähkön siirrosta
taaspetetään
11<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Meinaatko että tolppa-apinoita aletaan rekrytoimaan vasta siinä vaiheessa, kun myrsky on ohi ja pitäisi alkaa virittelemään linjoja kuntoon?
Vaikka kukaan ei käyttäisi sähköä, niin verkon käyttökunnossa pitämisestä on kuluja. Ne maksetaan kiinteillä maksuilla, kuten verkon kehittäminen ja laskutuksen hoitaminen.
Perusmaksu 17,50 euroa ja 2 tariffimaksu 31,00euroa eli yösähkö
Kun haluat sähkönsiirron maksun tasaerissä kuukausittain tasaamaan sähkölaskujasi,niin PKS perii joka laskusta ylimääräistä 5 euroa. Eikös tasaerälaskutus hoidu pienellä tietokoneohjelmoinnilla,miksi siitä pitää vuoden mittaan lypsää asiakkaalta 60 euroa.
Perusmaksu pitää olla juuri siksi, että saadaan kuluja myös niiltä, jotka käyttävät vähän sähköä ja saattaa olla pitkät johdot. Taajamat maksavat jo nyt korven kulut. Miettikääpä miten reijolalaiset maksavat kovaa hintaa verrattuna Karhunmäkeen. Siksi että pitää toimittaa juuri maaseudulle sähköä. Sivussa asuvien tulisi olla kiitollisia.
Tesla tiesi jo 1800-luvun lopussa että sähkön siirron monopolit voivat alkaa nostamaan hintojaaan mielin määrin, ja kehittelikin sähkön siirtoa ilma teitse.
Tätä voisi alkaa testaamaan jälleen ratkaisuna sähkönsiirron "luonnolliseen monopoliin".
Mielestäni juuri maaseutu pitää sähköfirmoja pystyssä isoine sähkönkulutuksineen,taajamien kerrostaloasunnoissa mikro ja sähköhella ei paljon sähköyhtiön kukkaroa paksunna.
Kerrostaloasunnon sähkömaksusta siirron osuus onkin 2/3. Jokin tuossa ei tunnu olevan kohdallaan.
Nestekaasussa kaasun siirtoon tarkoitettu pullo maksaa vielä suhteessa enemmän mitä pullon sisältämä kaasu.
Kerrostalossa joudutaan sähkö siirtämään myös ylimpiin kerroksiin. Usein vielä vanhoja johtoja pitkin.
Kyllä se taajamakuluttaja maksaa PKS.llä maajullinen pitkät linjat ja mökkiläisten harrastesähkön. Siirtohinnan pitäisi korrelloida sitä kulua joka yhtiölle koituu sähköntoimituksesta, se nyt ei mitenkään voi olla sama vieri viereen rakenetuille omakotitaloille ja monen kilometrin päähän rakennetulle maalaismökille.
Toisaalta PKS rosvoaa kuluttajiltaan joka vuosi 12 miljoonaa ylimääristä jaettavaksi kunnille ilonpitoon, joten sieltä voisi säästää ensimmäisenä.
Joensuun torilla on Carunan sähköt,maaseudulla PKSn. Saatte kuitenkin PKSn 12 miljoonan osingot käyttöönne kuntaliitoksien takia. Niitä rahoja ei ole näkynyt sähkölinjojen parannuksiin. Siis jo n100 miljoonaa on rotsittu rahaa maalta torikansan huveihin. Siirtomaksu 32 €per kuukausi lisäksi. Sähköyhtiön johtajat lentelee päivittäin helikoptrilla yli,ilmeisesti sunottamaan ja kaloja narraamaan poliitikkoystävien kanssa. Jotkut täällä ovat tyytyväisiä rahastukseen. Sen ymmärtää ketkä ovat. Hyvä kun jotain tekevät.