En tajua itseäni.

ihatemyself

Täällä 19- vuotias nainen, joka ahmii. Oon siis ahminut joulusta alkaen joka päivä enemmän tai vähemmän, määrät kasvaa joka päivä. Olen 51 kiloinen ja 165cm pitkä, välillä paino kuitenkin nousee nesteitä 53-54kg ja sitten taas tippuu. En tiedä miksi ahmin, kai vaan tylsyyttäni. Olen ennen käynyt 5 kertaa salilla ja syönyt terveellisesti. Yhtäkkiä vaan tapahtui näi ja käyn harvoin salilla. Tänään olen syönyt..

Aamupala: sämpylä
Lounas: lohikeittoa & sämpylä, lasi maitoa
Ahminta: proteiinipatukka, 3/5 suklaalevy, 1 l cola light, 2 isoa kaakaota, 6 leipää, 4 pannukakkua, 3 Elovena välipalakeksiä, mokkapalojen kuorrutetta tein, 2 maitolasia, pähkinöitä.. Hyi! Toi kaikki upposi helposti muhun tässä neljän tunnin sisällä. Eilen meni melkeen samalla tavalla. Onko kellään muulla tätä ongelmaa?

4

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ifeeelyou

      Tervetuloa kerhoon, toivon koko sydämestäni että pääset ongelmasta eroon ennen kun se pahenee!
      Voin kai vaan neuvoa, että hae apua HETI! Niin pian kuin mahdollista, ettei pääse venymään liian pitkäksi..
      Et halua vuosien kierrettä joka ei näytä loppuvan koskaan.. (tervettä suhdetta ruokaan odotellessa)
      Ja vaikka kuinka sun ongelmaa vähäteltäis, vaikka kuin tuntuu ettei sua otettais tosissaan niin tee kaikkes että sua autettais!
      Lääkärit varsinki vähättelee tosi paljon tätä ahmimishäiriötä, mitä tosin en ihmettele toisaalta, koska ihmisten noussut tietoisuus eri sairauksista saa jos jonkinmoiset epäluulot liikkeelle..
      En tiedä tarkemmin sun tilannetta, mutta kuulostais siltä että oot aika alussa tän kans.
      Siks onkin tärkeetä että hakisit apua pikemmiten, vaikkei välttämättä itse syömishäiriöstä olisikaan vielä kyse.
      Ja jos haluat oikeesti toimivan vinkin niin se on tämä:
      LOPETA LAIHDUTUS! LOPETA KOKONAAN, LOPETA VERTAILU ENTISEEN PAINOON JA SIIHEN MITEN URHEILULLINEN SULLA OLI TAPANA OLLA!
      Muistat sen, ettei syömishäiriö taikka noussu paino/vähentyny liikunta tee susta yhtään sen huonompaa ihmistä.

      Omat mitat on 160cm ja varmaan 70kg(onneks en omista vaakaa), koska kyllä sen nyt itse tietää miten olo on painava ja kaikkialta pullottaa ja turvottaa. Tarkkaa lukemaa painosta en tiedä, viimeksi syksyllä mitattu ja silloin 69,3.. Eli noin 3vuodessa on tullut sellaiset 15kg ylimäärästä.
      Tiedä sitten, ollakko tämä ihan sitä oikeata syömishäiriötä vai mitä.

    • aikuinen2016

      Olen yli 40 vee, en liiku erityisen paljon (pientä kotilihastreeniä ja intervallijuoksua), olen sinua lyhempi ja painan vähän enemmän. Enkä ole mielestäni painava. Syön kokonaisuutena enemmän kuin sinä. Mielestäni sinä syöt liikkuvana ihmisenä liian vähän, mistä johtuu "ahminta". Jos käytä salilla, lihaksesi huutavat proteiinia, ja niille on sitä myös tarjottava. Jos et liho, et myöskään syö liikaa. Eli kokeile tehdä sellaiset säännölliset ateriatottumukset, joilla painosi pysyy ennallaan (tai vähän kasvaa, mikäli myönnät sen, että salilla käynnin tarkoitus on kasvattaa lihaksia).

      Painonhallinnan tärkein asia mielestäni on säännöllisyys. Kun ateria-ajat ovat kohdallaan, on helppo tehdä pienempiä säätöjä, mikäli paino kehittyy epäedulliseen suuntaan. Itsensä nälkiinnyttäminen ei ole järkevää missään tilanteessa, se herättää vain vastareaktiona ahmimisen.

      Painoindeksisi on 18,73, et siis todellakaan ole lihava! Jos käyt salilla, ja olet lihaksikas, voi rasvaprosenttisi olla jopa liian alhainen. Mitäpä jos myöntäisit, että alat olla aikuinen nainen. Et voi olla yhtä aikaa viulunkieli ja liikunnallinen ja vahva nainen. Pyydä keskusteluapua esim. psykologilta. (Oma painoindeksini on 21,1, ja ilman mitään laihdutuksia, avainsana on säännöllisyys ja sen hyväksyminen, että harva suomalainen aikuinen nainen on perusrakenteeltaan viulunkieli).

    • äidinpikkuenkeli

      Ollaan samankokoisia ja -ikäisiä, sama ongelma mulla myös :( Jos haluat jutella niin kikkaa AidinPikkuEnkeli

    • Tthhhtggg

      Että oikein lasiakin olet syönyt...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1392
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      853
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      11
      845
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe