Suomessa on luvattu onnettomuudesta selvinneille ja onnettomuuden omaille maksuton mielenterveyshoito. Ymmärrän heidän tuskansa. Kuitenkin, mielestäni jokainen, joka kokee henkilökohtaisia kauhunhetkiä, tulisi olla oikeutettu samaan. -Syöpädiagnoosin saanena ei ole oikeutta muhin kuin kunnallisiin palveluihin.
Henkinen hoito Suomessa
Piikki lihassa?
3328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tää on niin tätä,poliittiseten tahojen pr:ää Suomessa mielenterveys työ ollut retuperällä jo vuosia,monien leikkausten ja säästöjen myötä..usein masentuneelle anntetaan eijoota ja näytetään ovea...ja itsemurha tilastot eikun kasavaa ja henkinen pahoinvointi.
EN vaitä etteikö uhrit tarvitse apua,aivan varamasti ja suotakoon heille.
poliitisten tahojen päätökset vain ärsyttää kun mielenterveys työstä leikataan jatkuvasti varoja pois "GRRRRRR"
jaan ajatuksesi. Olen itse sekä saanut syövän esiasteen dg:n, palannut katastrofialueelta vajaa vko ennen H-hetkeä ja lisäksi työskentelen asiaan liittyvässä. Huhhuh. Missä menee jaksamisen raja, jollei itse tajua.
Kuka ja milloin on luvannut Aasian uhreille maksuttoman mielenterveyshoidon? Arvelen ensimmäisten jo olevan hoidossa ja valtaosan päätyvän hakemaan apua seuraavan 1-2 viikon huomattuaan että omat konstit eivät enää riitä. Olisi hyvin ikävää jos heidän täytyisi itsensä selvittää maksaja.