Aspergerilla narsistivanhempi

uyrrtuuhfghjh

Onko kenelläkään kokemusta narsistista, joka olisi antanut Aspergerille vääriä ohjeita sosiaalisiin tilanteisiin ja tahallaan "tulkkina" tulkinnut hänelle väärin sosiaalisia tilanteita niin, että Asperger on uskonut ?

Minulle on luultavasti pitkäaikaisesti käynyt noin.

2

128

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitiaspi

      Voisiko kysymys olla siitä, että tulkinnat samasta tai samankaltaisesta tilanteesta ovat olleet erilaiset aspilla ja ns. tavallisella ihmisellä?
      Toki jos lapsi on Asperger ajattelematon vanhempi voi toimia tyhmästi. Itsekin joudun välillä miettimään tarkoin, miten kerron käsityksiäni esim. TV-sarjan tapahtumista aspipojalleni (lähes aikuinen) että olisin ehdottoman objektiivinen. Tuskin sellainen täysin voi ollakaan.

    • ryuioppkjgfgf

      No kun vanhempani on joskus esimerkiksi perustellut, että se oli luonnollista, että kun olin nuori jopa minun kanssa haluttiin kommunikoida aika paljon, koska nuorena ihmiset ovat avoimempia ja sosiaalisempia, mutta että se kuulemma johtui siitä nuoruudesta ja näin vanhana on eri juttu, että ei enää minun kanssa haluta kommunikoida koska olen vanha, vaivainen yms.
      Minusta se juttu alkaa kuulostaa vähän manipulaatiolle. Uskoin jo 15 vuotta sitten olevani niin vanha. Miksi sitten hän itse sosialisoi 70 vuotiaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      952
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      796
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      94
      796
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      159
      733
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      630
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    Aihe