Eli Microsoft lopettaa tietojenkeruun, myöhemmin tänä vuonna.
http://www.mikrobitti.fi/2016/02/microsoft-peraantymassa-kayttajille-mahdollisuus-estaa-telemetriatietojen-lahettaminen-myohemmin-tana-vuonna/
http://www.mikrobitti.fi/2016/02/microsoft-peraantymassa-kayttajille-mahdollisuus-estaa-telemetriatietojen-lahettaminen-myohemmin-tana-vuonna/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuo telemetriatieto on sitä mitä Windows 7 ja Vistakin lähettänyt aina. Nehän raportoi kun ohjelma kaatuu ja kertoo myös tiedot asennetuista ohjelmista Microsoftille.
Siellä nyt on sitten paljon muutakin kyttäystä.
Voihan joku tuon uskoakin. Todellisuudessa se tarkoittanee että käyttäjällä on mahdollisuus valita lähetetäänkö tiedot "näkyvästi" vai salassa, tietojen lähettäminen tuskin loppuu (käyttäjädata on liian arvokasta Micrsoftille jotta sen keräämisestä luovuttaisiin).
Mitä arvoa Microsoft saa muka käyttäjän käyttötiedoista?
Meinaatko että Microsoft on palkannut yhden työntekijän per 10 käyttäjää selvittämään 24/7 mitä käyttäjät tekevät?
Ei siihen työntekijöitä tarvita, automatisoiduilla järjestelmillä käyttäjät saadaan profiloitua ja ne profiilit ovat rahanarvoista tavaraa. Aivan samoin kuin kauppojen etukortteja yms. käyttävät profiloidaan senperusteella mitä he ostavat. Alkeellisia perusasioita joita osa ihmisistä ei valitettavasti ymmärrä.
Noihin järjestelmien ylläpitoon ilmeisesti tarvitaan ihmistä, jos järjestelmä kaatuu yms. Kuinka tarkkaan noita profileeja oikein kytätään siihenkin kai joku työntekijä tarvitaan.
Näinhän se microsoft rypistelee aina, kun on löysät jo housussa. Kukahan tuon uskoo?