Taidetta seurakunnalle !!!!!

Onpas rahaa millä mällätä.Taulu ja hintalappu4500E.
1397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jäähän sitä rahaa seurakunnalle mällätä, kun keväisin kerjätään seurakuntalaisia ilmaisiin talkoisiin haravoimaan hautausmaita puhtaaksi ennen kesätyöntekijöiden tuloa.

Äänestä

Tauluhankinnasta urputtaminen olisi pitänyt aloittaa silloin, kun taulua seurakunnalle tarjottiin tai viimeistään kun asia tuli kirkkoneuvostoon. Nyt on myöhäistä. Tyypillistä jämsäläistä jälkinarinaa. Koskaan ei olla ajoissa missään.

Äänestä
  • on se kallis jos viimeisillään maksaa mutta kirkkohan rypöö rahassa.

    Äänestä

Eihän toi ole kalliskan.

Äänestä

Ei tarvitse seurakunnan hankintoja maksella, kun ei kuulu kirkkoon. Kirkollisveron maksaminen on jokaisen oma valinta.
Äläpäenääurputalle: Josko kyseessä olisi kuitenkin seurakuntalaisten valitsema kirkkovaltuusto eikä koko maan kattava kirkollisneuvosto

Äänestä
  • Äläpäenääurputa on oikeassa minä väärässä. Kirkkoneuvosto on yksittäisen seurakunnan päättävä elin. Kirkolliskokous on valtakunnallinen elin. Olen pahoillani.

    Äänestä

joo kyllähän niitä taidekauppiaita jämsässäkin riittää.

Äänestä

Vielä jäi rahaa pakkeliin kellotapulin oviin.

Äänestä

Entisöikää ne siellä uurnalehdon vieressä romuvajassa olevat vanhat hevosvetoiset ruumisvaunut senkin seurakunnan rahavaroista vastaavat kitupiikit! Kyllä entisöintityön tekijöitä löytyy, kun vaan maksajia löytyy. 60-luvulla niitä ruumisvaunuja pidettiin kellotapulin sisällä ja olivat silloin vielä hyvässä kunnossa. Meitäkin rääkkäsitte kellotapulissa v.1918

Äänestä

mutta että Koskelaisen alttaritaulun replica, ei olisi päivi sallinut

Äänestä

Otte työ vaan tautisen pimeetä porukkaa. Kyllä on aiheet vähissä.

Äänestä

Päiville lämpimät halit.

Äänestä
  • juu murheeseen heh heh

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lasarussakka kirjoitti:

Onpas rahaa millä mällätä.Taulu ja hintalappu4500E.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu