IPadin laturista paljonko virtaa?

Laturin johdon kuori revennyt ja siihen näpit osuivat. Paljonko tuli tälliä?
3105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos tarkoitat laturin toisiopuolelta mahdollisesti saatavaa sähköiskua, niin noin 5 volttia on jännitettä. Virtaa on vaikea arvioida, mutta eikös iPadin laturi pysty antamaan 2000mA maksimissaan. Siitä voisi jotain haarukoida, mutta virtapiiriin liittyy niin paljon erilaisia muuttujia tässä tapauksessa, että sitä on mahdoton sanoa.

Mutta kun kerran "tällistä" puhut niin maallikot tarkoittavat sillä yleensä sähköiskusta saatavaa volttimäärää, joka ei tässä tapauksessa ole viittä volttia suurempi.

Äänestä

Vähän saatanan paljon. Nyt sinun on ostettava uusia ipadeja ainkin kaksi, että pystyt lepyttämään ipadin jumalan.

Äänestä

5V jännite on ainakin normalitilanteessa vaaraton (sähköiskuvaaran suhteen). Toki se voi silti aiheuttaa palovamman, jos pääse oikosulkeutumaan esim. metallista kellonranneketta vasten.

Mutta jos laturin muovikuori on rikki, ja sait sähköiskun jostakin 230V -puolelle liitetystä komponentista tai johtimesta, niin vaiheen ja nollan tai maan väliltä saatava sähköisku voi pahimmillaan olla tappava. Jos virta pääsee menemään sydämen läpi, se hyvin usein tappaa. Sensijaan esim. saman käden kahden eri sormen kautta virtaava virta (230V jännitteestä) tyypillisesti aiheuttaa kipua ja saattaa aiheuttaa paikallisen palovamman.

JOS pistorasia EI OLE vikavirtasuojattu, niin silloin se, että tuollaisesti sähköiskua saadessasi olet yhteydesä maahan (esim. seisot märällä betonilattialla) lisää kuoleman vaaraa. Jos piirissä on ehjä vikavirtasuojakytkin, silloin kehosi yhteys maahan laukaisee tuossa tilanteessa vikavirtasuojan, jolloin virta katkeaa, mutta jos yhteyttä maahan ei ole (esim. seisot kuivalla muovilattialla), niin silloin vikavirtasuojakytkin ei katkaise virtaa, koska sen näkökulmasta sähköiskua saava kehosi on vain 1 sähkölaite lisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zzzzzzzt kirjoitti:

Laturin johdon kuori revennyt ja siihen näpit osuivat. Paljonko tuli tälliä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu