Munaton tekninen toimi!

Näkemiinjämi

Jämijärvi on unohtamassa sivukylät. Keskustan kaavateitä lankataan niin ettei senttiä ehdi lunta sataa. Kunnan aurauksessa olevat yksityistiet saavat päästä normi autolla kulkukelvottomaan kuntoon eikä auraa näy! Tekninen päällikkö sulkee puhelimen klo 16 ja avaa seuraavana aamuna klo 8. Auramiehiä ei saada liikkeelle millään!
Tässä on nyt alkanut B virtasen kylien tyhjennys! Nyt olisi kunnan päättäjillä aika laittaa kyseinen herra ruotuun, tekninen lautakunta ja sen pj ei siihen näytä kykenevän!
Maksetaan niiitä veroja yksityisteiden varreltakin!

6

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tvl

      Ei ole virtanen helpossa välissä.työtä ei saa teettää.ei ole tien pidossa ollut vuosiin moittimista vaikka urakoitsijat vaihtuneet ja hinnat laskeneet.
      Kovaa on varmasti työ halvalla tehdään ja kalustoa uusitaan.

      • Sivutienkulkija

        Eikö se ole hullu joka liian halvalla tarjoo? Ja kuka mahtaa B.ltä työn teettämisen kieltää?


      • idioottii

        monoo vaan ei auta kattella tommosta touhuu kun ei työtään osaa.


    • Hämeenkangas

      En kyllä asu Jämijärvellä mutta kommentoin silti.
      Olenko mä nukkunut sopivaan aikaan vai olisko oikein ruhtinaalliset kolme kertaa tarvinnut tänä talvena aurata, jutusta jää vaikutelma että kymmeniä kertoja tämänkin talven aikana olisi tarvinnut aurata.
      Jos tie ei ole viimesen päälle niin mettäkulmilla asuminen on oma valinta ja autovalinta kannattaa tehdä sen mukaan, turha ostaa jotain helvetin tukivarsihelistimiä esim. Mondeota tai Passattia jos asuu syrjäkylillä, kyllä maavaran pitäisi olla yksi tärkeimmistä kriteereistä.
      On järkeenkäypää että vähät määrärahat käytetään maksimaalisesti tienkäyttäjien määrän perusteella, ei siis ole kannattavaa aurata kilometriä viimesen päälle yhtä käyttäjää varten jos jossain muualla kilometrin aurauksella saadaan 20 käyttäjää vaikutuspiiriin.

    • sivutienkulkija

      Kukaan ei tiemmä ole vaatinutkaan sentin auraamista sivukulmilla. Kunnalla on tiekuntienkanssa sopimus jossa tiekunnille kuuluu tienvarsien niitto, maakivien poisto sekä auraviittojen asennus. Kunnalle mm. sorastus ja auraus. Valitettavasti näiden teiden varsilla asuu asukkaita jopa sairaita jotka ovat pois kalliilta hoitopaikoilta. Joskus saatetaan tarvita sairas autoa ja silloin sen pitää päästä kulkemaan. 12 tuntia sateen loppumisesta tiellä lunta 18 senttiä on pikkasen liikaa jopa meille täälä sivussa asuvillekkin. Teknisen päällikön mukaan vastuu on aina tiekunnilla, siis sopimus ei velvoita kuntaa mitenkään? Tiedoksi, mekin maksamme täältä kunnalle samat verot, kuin Hämeenkankaan reunalla olevat, emme vaadi katuvaloja emmekä asvaltoituja teitä, sorastuksen ja aurauksen keskitetty hoito ei ole paljoa pyydetty. Osa teistä on läpikulku teitä ja osalla näistää teistä on jopa yrityksiä jotka työllistävät kuntalaisia ja maksavat verot kuntaan. Kyse lienee vaan periaatteellisesta laiskuudesta järjestävän tahon puolella.

    • Minusta tulee kunnan sihteeri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      55
      5902
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4735
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2099
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1319
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    Aihe