mittä potkupukui ku mää rasvaa ihoo ni sitte o kaikki huanekalukki rasvas. Simmost valkost ja ohut pukuu. Mun pittä laittaa senti kerros et ois jottai appuu.
Onk aikusil olemas
kotkiusattu
1056
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Katsos keskustelu paikkakunnat-uusimaa-kirkkonummi
Ota lääkkeet, toivottavasti et niitä saa....
Kysäisepäs jostain sukellusvarustekaupasta, sieltä saattaisi löytyä! Puuvilla on paras materiaali. Keinokuituinen se ei saa olla.Miksi puvun pitäisi olla valkoinen? Nykyiset mustat kankaat ovat jopa parempia kuin valkoiset tai vanhat kirkkaansiniset, ne säilyttävät värinsä pesusta toiseen, mutta siniset haalistuvat ja valkoiset kellastuvat. Muista käyttää mustille vaatteille tarkoitettua pesuainetta! Sinisille ei ole edes olemassa omaansa ja valkoiset pitäisi keittää.
Jos ei muu auta, niin mene ompelijalle, valitse itse mieleisesi kangas ja väri. Saat juuri sinulle istuvan mittatilauspotkupuvun. Ehkä se on vähän tyyriimpi, mutta kestää käytössä kauemmin.
On se hankalaa tuo hipiänkinhoito. Jos voit niin levitä rasvaa ihollesi kerroksittain, pitämällä aina pieni paussi voitelujen välillä.
Ai niin ja muista vielä suojata mööpelit, joita tarvitset!
Sinulle riittänee yksi tavallinen tuoli ja vuode.
Annan mielelläni lisäohjeita, jos niille on tarvetta.
Onneksi minulla ei ole ongelmia ihoni kanssa, koska se on paksu kuin sarvikuonolla.
Valkoinen väri on turvallinen, sillä väriaineellekin voi olla allerginen.
Puuvilla ei kutita ihoa niin paljon kuin keinokuitu. Muistelen että aikanaan oli valkoisia kerrastoja. Sukkia ainakin on ja käsineitä valkoisina.
Rasva tahtoo tulla aina vaatteiden läpi. Ohut kerros ainakin 2x päivässä, useampikin jos tarve vaatii.
Vuode ja tuoli kannattaa suojata vaikkapa muovitetulle froteella tai jollakin muulla joka käy.
Sanompa kokemuksesta että pyykkiä ainakin riittää.
Suojaa huonekalut, sillä potkupuvunkin läpi voide saattaa edelleen päästä rasvaamaan huonekalujakin.
Vanhustenhuollossa on sellaisia haalareita, joita pitäisi kutsua hygienia-asuiksi ja jotka joku 'viisas' päättäjä suuressa tietämyksessään alasta ja aiheesta on pannut kieltolistalle.
Miksi kielletty? Olen nähnyt niitä vanhuksilla.
Joku pattipää on keksinyt, että ne eivät ole ihmisarvolle sovelias vaate. Se samainen tattiaivo ei siis ole ikinä joutunut putsaamaan vuoteita eikä huoneita, jotka on levitelty milloin minkäkin nimisellä tuotteella. Siinä sitä olisi sille molopäälle arvojen miettimistä kerrakseen kun edes näkisi saatika että joutuisi siivoamaan. - Jooo, kyllä niitä käytetään kun on pakko.
Tässä, eikä kukaan enää kiusaa. Nauravat...
http://www.hauskakauppa.fi/tuote/13241/pupu-deluxe
Tavallinen pyjama ja puuvillasukat toimii paremmin kuin joku haalari, ainakin minulla...