Niukentuneiden menkkojen syy??!

Mua on alkanut askarruttamaan et onkohan tää ihan normaalia..Mulla on siis ollu nyt n.3-4 viimeset menkat kummallisen niukkoja. Siis ero on todellakin niin huomattava et sanoisin vuodon määrän olevan jotain 1/3 osa siitä mitä ne on aina ennen ollu. Eilen ne taas alko ja tuntuu et nyt on kaikista niukimmat. Ennen ku menkat oli normaalit niin mulla tuli pari ekaa päivää sillain kunnolla vuotoa että sen tunsikin, mutta nyt tulee (koko menkkojen ajan) lähinnä sellasta kuivaa vuotoa,eikä sen tuloa tunne ollenkaan ku sitä tulee niin vähä..Menkat on muuten pysyny säännöllisinä kuten aina ennenkin mutta vaan tuo vuodon määrä on muuttunut.

Olen 18v ja menkat on alkanu jo 5 vuotta sitten.
En ole aloittanut/syönyt ikinä pillereitä että sekään ei voi vaikuttaa. Olen kyllä syönyt n. vuosi sitten Isotretinoin Ratiopharm kuurin (sama lääke kuin Roaccuttan) mutta ainakaan silloin sekään ei vaikuttanut vuodon määrään mitenkään, menkat jopa muuttu päivälleen säännöllisiksi kuurin ajaksi.

Onko kellään samanlaisia kokemuksia/tietääkö joku mistä tällainen voisi johtua? Alkaa jo huolestuttaa :/
1366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kuukautisvuodon määrä voi vaihdella ihan itsestäänkin kun kropan oma hormonintuotanto ajan myötä muuttuu. Siitä kuulema johtuu sekin, että joskus aluksi jopa vuosia hyviltä tuntuneet e-pillerit saattaa yhtäkkiä aiheuttaa jotain sivuvaikutuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bast kirjoitti:

Mua on alkanut askarruttamaan et onkohan tää ihan normaalia..Mulla on siis ollu nyt n.3-4 viimeset menkat kummallisen niukkoja. Siis ero on todellakin niin huomattava et sanoisin vuodon määrän olevan jotain 1/3 osa siitä mitä ne on aina ennen ollu. Eilen ne taas alko ja tuntuu et nyt on kaikista niukimmat. Ennen ku menkat oli normaalit niin mulla tuli pari ekaa päivää sillain kunnolla vuotoa että sen tunsikin, mutta nyt tulee (koko menkkojen ajan) lähinnä sellasta kuivaa vuotoa,eikä sen tuloa tunne ollenkaan ku sitä tulee niin vähä..Menkat on muuten pysyny säännöllisinä kuten aina ennenkin mutta vaan tuo vuodon määrä on muuttunut.

Olen 18v ja menkat on alkanu jo 5 vuotta sitten.
En ole aloittanut/syönyt ikinä pillereitä että sekään ei voi vaikuttaa. Olen kyllä syönyt n. vuosi sitten Isotretinoin Ratiopharm kuurin (sama lääke kuin Roaccuttan) mutta ainakaan silloin sekään ei vaikuttanut vuodon määrään mitenkään, menkat jopa muuttu päivälleen säännöllisiksi kuurin ajaksi.

Onko kellään samanlaisia kokemuksia/tietääkö joku mistä tällainen voisi johtua? Alkaa jo huolestuttaa :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu