Lento Tukholmaan

JuujaEi

Pitkästä aikaa ollaan menossa Tukholmaan ja Finnairin lennolla. En ollut uskoa silmiäni, kun kävi ilmi, että lennolle ei tullutkaan automaattisesti omaa paikkaa. Jonkun ajan päästä sitten tuli uusi viesti sähköpostiin, jossa kaupattiin jos jonkilaista 'lisäpalvelua' mm. sai itse (miksi kaikki pitää tehdä itse nykyään ?) valita paikkansa, mutta siitä piti maksaa erikseen 6 tai jopa 12 euroa !!! Siis aivan outoa, kyllä ennen matkalippuun liittyi ilman muuta paikkavaraus ja ilman eri maksua. Onko tämä normaali käytäntö nykyään kaikilla lennoilla ?

Ja olen kuullut, että nykyään lähtöselvitys pitää tehdä itse jollain automaatilla, eikö siellä enää ole ihmisiä hoitamassa asioita ja palvelemassa ?

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lyhytlento

      Jos haluat valita sen paikkasi varaustilanteessa, se on maksullista. Lähtöselvityksessä voit sitten valita paikan vapaana olevista ilman mitään maksua. Lyhyellä Tukholman-lennolla ei liene kovin suurta väliä, missä istuu. Jos asialla jostain syystä on väliä, tuo pieni lisämaksu ei liene kynnyskysymys.

      Lähtöselvityksen voi tehdä netissä, kännykällä tai lähtöselvitysautomaatilla. Automaatin käyttöön saa kyllä ihan ihmisen auttamaan, jos asia jostain syystä tuntuu hankalalta. Näytön ohjeita seuraamalla se ei kyllä sitä ole.

      • Automatics

        Tai ottaa sen paikan automaattisesti, minkä järjestelmä on "arponut".


    • eipaikanvarausta

      Tunnin lennolla on aivan sama missä istuu ja kalliita leipiä ei tarvita. Sitten kun lento kestää yli 6 t sitten voi miettiä paikan varausta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      9
      3782
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      211
      3699
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      130
      3382
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3362
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2237
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1788
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      34
      1555
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1481
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1423
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1343
    Aihe