Selainkaappari

Enosaatätä

Pöytäkoneelle on tullut jonkun latauksen yhteydessä "Windows Repair..." joka lupaa skannata koneen ja etsiä haittaohjelmia. Tämä sivu ilmestyy aina, kun yritän avata jotain linkkiä. Harmillista on, että tämä on työssä käyttämässäni koneessa. Joku toinen on päässyt käyttämään konetta ja kenties ladannut kuvan tms. ja tämä selain kaappari on nyt koneella. Olen yrittänyt saada sitä pois.
Onko olemassa jotain maksutonta ohjelmaa, jolla voisin yrittää. Firwe foxin poistaminen auttoi asiaa, mutta pelkään että tämä kaappari ei ole selaimen mukana poistunut, vaan on piiloossa jossain tiedostossa.
Jotkut selaimen lataus sivut levittävät muita ongelmia mukanaan. (Yahoo, Babylon ja tms. ongelma hakukoneita), jotka availevat mainoksia näytölle. Miten näistä pääsee lopullisesti eroon?

6

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enosaatätä
      • insinörtti72

        näkyykö ohjauspaneelin poista ohjelma - kohdassa mitään ylimääräistä. Käyttäjätilit kun olisi koneessa kunnossa, ettei kukaan luvaton pääsisi touhuamaan omiaan, niin tätäkään ongelmaa ei olisi.


      • Enosaatätä

        No nyt liian myöhään koneelle, ei ole vieraskäyttöä sallittu.
        Ei näy ohjelmissa ylimääräisiä. Koneella vain välttämättömät ohjelmat. Office, viirusturva, joka ei reagoi mitenkään kaappariin. Ja kuvankäsittely. Voisko tuo olla jossain .exe tiedostoista poistettavissa? Neuvoja kaipaan! Tai pitää joku atk ihminen pyytää apuun, mutta luulisi itsekkin saavan pois, jos saa neuvoja miten.


      • Yks_vaan

        Onko koneessa ollut järjestelmänvalvojan tili ja normaali tili erikseen, niin kuin pitää olla? Selaimien lisäosat asetuksista kannattaa tarkistaa, onko niissä mitään ylimääräistä, jos on poistaa. Ei kannata latailla kaikkea epämääräistä moskaa.


    • Enosaatätä

      Kyllä on järjestelmänvalvoja ja sitten vierailija tili, joka on nyt poistettu käytöstä. Vierailijalle lienee annettu mahdollisuus tehdä muutoksia koneeseen koska muuten tätä kaapparia ei olisi tullut? Minä en asentanut konetta, vaan joku DATA firma kävi tekemässä asennukset ja asetukset. Minä en lataillut moskaa koneelle. Teen vaan työasioita. Mutta iltaisin kone muun henkilökunnan käytössä (mahdollisuus) vierailija tilin kautta. Minun tili salasanalla suojattu. Selaimesta poistettu lisäosat ja laajennukset, mutta Firefox tuntuu tätä ongelmaa eniten suosivan. Chromen palautin alkuperäiseen, niin ongelmaa ei esiintynyt (vielä) 2 päivää ehdin käyttää.

      Epäilen tämän haittaohjelman olevan kuitenkin koneella.
      Vaikka asennan Foxin uudelleen ongelma palaa heti. Tämä ns. korjaus sivu aukeaa aina kun yrittää tehdä jotain (menen kotisivuillemme ja etsin tietoa jonkun linkin kautta) ja mainos sivuja alkaa aukeilla pyytämättä.
      Voiko nämä urkkia tietoja minun käyttämistä salasanoista tms. Töissä ei mitään kovin salaista, mutta verkkopankissa joudun joskus käymään ja s-postia käytän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3616
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2993
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      9
      2896
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2343
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1659
    Aihe