Pahentaako Apurin oireita aluksi?

Kihtikoipinainen

Kun olette aloittaneet kihdin hoitoon Apurin lääkityksen, aluksi 100 mg ovatko kihtioireet pahentuneet? En ole syönyt mitään mitä kihdissä kehotetaan välttämään ja juonut paljon vettä, mutta siitä huolimatta nilkassa seudussa sietämätön kipu ja turvotus. Alkoholijuomia en ole koskaan juonut, uraattiarvo yli 700 ennen lääkityksen alkua. Enkä ole muutenkaan syönyt ennen sairastumista kielletyistä ruoka-aineista kuin lohta vähän reilummin ja papuja. Kihtidiagnoosi annettiin uraattiarvon ja röntgenkuvan perusteella reumatologin vastaanotolla.

Syön enää kaurapuuroa maidolla, kasvissalaatteja, kananmunia, rahkaa, raejuustoa ja kotimaisia marjoja. Kaiken lihan, kalan ja leikkeet yms. olen lopettanut. Jos ääke pahentaa oireita, missä vaiheessa tilanne alkaa todennäköisesti helpottumaan?

1

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uraattikas

      Yleensä pahentaa. Ota buranaa tai kortisonia aluksi rinnakkain

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      261
      4696
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3137
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2493
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      31
      2113
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1787
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1560
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      968
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      98
      902
    Aihe