Tuoreita kokemuksia Riu Touaregista

SannaPauliina

1

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olin vaimon kanssa 2015 marraskuussa riu touaregissa, Tripadvisoriin jo jaoinkin:
      “A Cheap Week in Isolation”
      Alla olevan linkin käyttö suoraan vaatii trippariin rekisteröitymisen ja kirjautumisen, löytyy kyllä hakemalla december 2015 ajalta muutenkin.
      https://www.tripadvisor.fi/ShowUserReviews-g3579463-d2135953-r332507799-Hotel_Riu_Touareg-Santa_Monica_Boa_Vista.html#CHECK_RATES_CONT

      kokemuksia, mutta osa suomeksi:
      Halpa Viikko Erityksissä
      Lyhyt versio: ei ole syytä mennä. Pitempi versio sitten tässä: se miten kaukana ei mistään Riu Touareg on selvisi konkreettisesti vasta paikan päällä. Siellä ei ole mitään minne karata ilman 40 minuutin automatkaa pitkin osittain todella surkeita täristäviä teitä. Kun hotellivieraiden tilanne on tuo odottaisi, että hotelli sitten täyttää korkeatkin vaatimukset tai ainakin kohtuullisesti kompensoisi ympäristön puutteet. Kuinkas kävikään....( tässä välissä on paljon muutakin Tripadvisorissa, mutta tänne ei mahdu)
      ....Gourmet-ravintola Imuhag: Viehättävä pieni sali noin 15-20 henkeä vain kerrallaan. Tarjoilu pöytiin läpi koko aterian, listalta voi valita 3 eri alku-, pää- ja jälkiruoka vaihtoehdosta.
      Ja ensimmäistä ja ainoaa kertaa tarjottiin ihan juotavia viinejä, ja jopa sekä valkoista, että punaista sai kokeilla.
      Kello 21:00 kattaus. Amuse-bouchet olivat pöydässä odottamassa: katkarapu tikussa ja tilkka thousand island kastiketta.
      Alkuruuaksi valitsimme seafood-pastaa, (kuvat Tripadvisorissa) kuva 1. Sen kanssa sai espanjalaista valkoviiniä, ihan hyvää,makeaa jälkiruokatyyppistä juomaa, ehdottamsti ei mitenkään sopinut tälle ruualle. Ruoka sitten: ylikeitettyä vetelää tagliatellea, seafood-osuutta edustivat 3 katkarapua ja kolme simpukkaa asetettuina pastakeon päälle. Vaimoni jätti (viisaasti?) jo hieman lämpölampun alla kuivahtaneet simpukat syömättä. Näiden lisäksi pastan päällä oli outoja suikaleita, en todellakaan osaa sanoa mitä ne olivat olevinaan, ne oli tehdy hyydyttämällä voimakkaasti natriumglutamaatilla maustettua (kuutiosta tms?) kalalientä, vastenmielisiä limaluikeroita konsistensiltaan, kuva 2. ”Valkoviinikermakastike” annokseen oli tehty sakeuttamalla samaa voimakkaasti natriumglutamaatilla maustettua (Knorr, Maggi?) kalalientä maissijauholla tms. Kermasta ja viinistä ei todellakaan tietoa sen enempää kuin ko. ravintolan ”keittiömestarin” kaittotaidoistakaan. Koska olimme puolittain paastonneet päivän vain allasbaarin snack-sämpylöiden (majoneesia ja coleslawia välissä) turvin, söimme ison osan pastasta kuitenkin, vaikka viisainta olisi ollut poistua buffet-ravintolaan heti, kun se oli vielä klo 22:00 asti auki. Mutta ei kun tilaamaana pippuripihviä vaan!
      Pihvin kanssa pyysimme punaviiniä ja saimmekin nyt 1. ja ainoan kerran ihan mukiinmenvää riojalaista, keskitäyteläistä punaista, joka kyllä sinänsä vielä sopi pihvin kanssa juotavaksi.
      Annos näytti, no sanokamme ruskealta, kuva 3 ja 4. Pallo keskellä klo 12 kohdalla oli peruna- (tai muu mauton tärkkelys) pallo, joka olikin sitten parasta koko ruuassa. Ruskea kökkö sen vieressä vasemmalla on se kelmu, joka oli syntynyt kastikeastian pinnalle kun sekin oli ilmeisesti lämpölampun alla kuivunut aikansa, oli sitten tämäkin nähty sopivaksi laittaa asiakkaan lautaselle. Ihan normaalia jo lapsuudesta tuttua valmista pussiruskekastiketta muuten. Pihvi tuli sitten hiukan yllättäen kyllä oikein, medium – , paistettuna.
      Se vain oli leikattu alunkin pitäen väärin, niin että lihassyyt juoksivat pihvin pituussunnassa, eikä siihen oikein veitsi pystynyt, kuva 5. Tässä vaiheessa molemmat pihvit lähtivät takaisin keittiöön tarjoilijan hämmästykseksi, mutta tuskinpa terveiset kokille mennä takaisin keittiökouluun menivät perille, sen verran oli kielimuuria.
      Sitten, kun se pääravintolakin oli jo kiinni, pyysimme jälkiruuat: omenapiirakan ja creme brylé, kuva 6 ja 7. Jos creme bryleen pinta olisi ollut ”brylee” niistä ei olisi mitään valittamista.
      Ruokamyrkytysoireeni alkoivat 6 tuntia ravintolasta poistumisen jälkeen ja kestivät 3 vrk, onneksi oksentelua vain noin 12h.
      Ai, että mennäänkö uudestaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      448
      2866
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      103
      2108
    3. 167
      1682
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      92
      1574
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1556
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1258
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1124
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1100
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      972
    10. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      942
    Aihe