Kommenteistanne kiitollinen.
Phuketiss terroriuhka Suomen um selvittää tilannet
LähdetäänköPhuketiinEnää
27486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Em. luettu Iltalehdestä su 14.2. klo 13:24
Samaa luin itsekin. Paikalla olijat kommentoikaa tilannetta.
jääkää juntit vaan kotiin.
Ja yksi paikka alessa taas.
Täällä on vähän normaalia enemmän tarkistuspisteitä, muuten ei huomaa mitään.
Jospa kerrankin ne joilla ei ole tämmöisessä tilanteessa mitään järkevää sanottavaa olisivat hiljaa.
Näyttää sama tieto tulleen mtv uutisiinkin, mutta uutisen luotettavuus on yhä epäselvää. Toki sitä aikuisena matkustaa minne vain, muttei haluaisi vaarantaa perheen pienimpien henkeä.
Katalla ei ainakaan ole mitään normaalista poikkeavaa. Turisteja on paljon, niinkuin tähän aikaan aina täällä on, mutta ihan rauhallista on. Meillä loma puolessavälissä ja ollaan nautittu auringosta ja lämmöstä. Parasta aikaa ulkona kova meno päällä, raketit paukkuvat, onhan ystävänpäivä. Ei muuta, kuin sekaan vaan!
Khao Lakissa tilanne täysin normaali ja uhka ei näy mitenkään.
Patongilla kaikki ok
Oikeista vastauksista kiitti. Lomallelähtöön aikaa pari viikkoa ja nämä uusiutuvat uutiset eivät ilostuta, vaan huolestuttavat. Vuosi sitten näihin aikoihin ajatuksiin ei tullut mitään ikävää.
Joo itsekkin lähdössä viikon päästä phukettiin. Apua.
terrorismin uhka lienee globaalia, tällä hetkellä. Iltapäivälehdet ja mainosmediat, repivät tottakai otsikon tällaisesta, koska phuket on suosittu kohde.
Aikanaan punaisten riehunnasta oli isot otsakkeet, normaali turistipaikoissa ei näkynyt mitään erityistä, paitsi telkkarissa. Sama keltaisten kanssa. Myös tulvat aikanaan sai otsikoita, vaikkei se etelä thaimaahan vaikuttanut mitenkään.
Tai vaikuttihan noi siten että, edullisia äkkilähtöjä ilmesty kuin tyhjästä.
Tosin *ison aallon* aikaan en ollut
Itse nautin matkan odotuksesta, yhtä paljon kuin ennenkin.
Phuket vei sydämeni meduusoista ja hyttysistä huolimatta. Se, etten ikävöinyt kotiin ja se, että joka päivä uuteen aamuun herätessä olo oli leppoisa ja mieli jännitystä täynnä. Kaunis Andamaaninmeri, Thaimaan ihastuttava ilmasto ja lämmin merivesi jäivät kutkuttamaan sydämeen ja halu palata Thaikkuihin oli vielä 1/2 v. ekan reissun jälkeen jokapäiväinen. Matka on kiinni ja kaverit kasassa, mutta harmistuttavaa tämä nykyhetken uutisointi tíetenkin on. Teille, jotka lomailette par'aikaa Phuketissa toivon turvallisia lomapäiviä ja turvallista kotiinpaluuta ja samaa toivon poppoolleni. Kaikki kielteinen kirjoittelu Thaikuista ärsyttää. Minä en huomannut ekalla reissullani Thaikuissa mitään kielteistä.
Jos haluaa lähteä lomalle kaivamaan epäkohtia esiin, kannattaa lomailla helesingissä
Katsokaa netistä päivän Phuket News.
http://m.iltalehti.fi/ulkomaat/2016021521124293_ul.shtml
Perätön uhka.
Täällä ollaan ja nautitaan joka solulla. Hysteria taitaa olla siellä, ei täällä! Tervetuloa vaan tänne Phukettiin.
Hysteria eli harmitus kun joillain muilla on KIVAA !!!
Ei pidä paikkaansa.
Kiva saada tietää, että Phuketissa voi huoletta lomailla. Alle pari viikkoa lähtöön. Aurinkoista loman jatkoa kaikille suomalaisille.
Sama täällä.lähtö 1.3 4 viikoksi ja hyvä tietää että kaikki ok!!!!!!
Ikävää olisi, jos matkallelähtiessä ei olisi tiennyt mitä perillä odottaa. Malttamaton mieli ehti kadota, mutta lomakohteessa odottaa ihanuus.
Phuketin terroriuhka perustuu tietysti johonkin viranomaisten tietoon tai epäilykseen, mutta toistaiseksi mitään ei ole tapahtunut ja tiukennettujen turvatoimien ansiosta ei varmasti tapahdukaan. Onhan vastaavia uhkia ollut Euroopassakin viime aikoina usein, onneksi useimmiten ilman mitään sen kummempaa. Phuket on ihana kohde edelleen, jokseenkin vilkas ja hieman meluisa tietysti, kun siellä on niin paljon turisteja. Rannat ovat kuin paratiisista, sampin ilmasto ja onhan siellä paljon mukavaa katseltavaa ja tehtävää ihan perheellisellekin. Yksi parhaista Phuketin esittelyistä löytyy muuten täältä: http://thaimaa.biz/kohteet/phuket/
joku innostunut mainostamaan taas nettisivujaan. Jos ei ole varaa ostaa mainostilaa , täytyy sivuston olla todella kelvoton. 50euroa, ja saat rehellisen mainoksen sivulle.
jep uutisissa tuli että tieto on perätön. kuus kertaa käynyt ja ylihuonenna taas :)
En haluis kirjoittaa, ett vanha juttu jo. Ekax ko. uhka tuli esiin viime vuoden lopulla ja sitte taas hiljakkoin. Uhkauksen tiimoilta ei ole tapahtunut mitään vakavaa ja ku uhkaus tuli vikax, niin ei tiedetä, ett mikä pelon aiheutti. Skarppina kehoitetaan matkalaisia olemaan silti ja ilmoittamaan jnnkn, jos jotain epätavallista näkyy. Kandee ottaa ajois selville, ett minne asian näinolle pitää ilmoittaa.