Oltas kaverin kanssa suunnittelemassa pientä interrail reissua lokakuussa 2016, kohteina olis Ruotsi, Tanska ja Saksa. Meillä ei kummallakaan ole aiempaa kokemusta interrailaamisestä ja muutenkin vähän on kokemusta junan käytöstä muissa maissa. Siis ensin sellainen kysymys että saako tolla globalpassilla matkustaa kaikkien eri juna firmojen kanssa eri maissa ja kaikilla junilla? Katoin että ainakin ruotsissa on pari eri firmaa joilla on junia mut en löydä mistään että onko joku erityinen niistä mukana tossa interrail hommassa vai saako kaikilla matkustaa. Toinen kyssäri, tuleeko paljon extra kuluja tällasella reissulla? kun tuon 15pv lippu on jo reilusti yli 300€ ja opiskelijana budjetti ei ehkä riitä siihen että jokaisesta junasta joutuu maksamaan erikseen jonku paikkavarauksen.
Ja sitten vielä sellanen asia, miten toimitaan netin kanssa ulkomailla, meillä ei siis reissaamisesta ole paljon kokemuksia mutta ollaan kuultu että puhelimella netin käyttäminen ulkomailla voi olla kallista. Siis ihan sellainen käytännön kysymys että löytyyköhön useimmista junista ilmainen WiFi ruotsissa, tanskassa ja saksassa niin että pääsisi matkan varrella varamaan majoitusta etc..
Interarailaus kysymyksiä
2
179
Vastaukset
- juupajuu4
Netti löytyy junista siinä missä Suomessakin, tosin ne ovat yhtä huonoja kuin täällä. Eli saattaa toimia tai sitten ei. Netin käyttö puhelimella on erittäin kallista, paitsi jos on tietynlainen TeliaSoneran liittymä jossa netinkäyttö Pohjoismaissa kuuluu hintaan. Viimeisillä rahoillaan ei kannata matkalle lähteä sillä muuten olette välittömästi pulassa jos jotain sattuu ja kokemuksesta voin sanoa että varmuudella aina sattuu. Muistakaa ettei yksikään viranomainen ole vastuussa tai velvollinen auttamaan teitä enempää mitä välitön tarve on. Esimerkiksi paluumatkan kulut on itse hoidettava jos esimerkiksi liput katoavat tai ryöstetään. Miksi muuten pitää mennä junalla? Paljon halvempaa ja nopeampaa on lentää.
- Suunnitelmallisuutta
Jos ei aio siirtyä kaupungista toiseen joka päivä, niin kannattaa myös katsella mitä normaalit junaliput maksaa netissä -- ja jos ei välttämättä tahdo juuri junalla matkustaa, niin myös halpalentoyhtiöt / bussit kannattaa tarkistaa. Tämä vaatii ehdottomasti etukäteissuunnittelua, koska silloin hinnat on yleensä halvimmillaan, mutta 300 eurolla tekee jo monta matkaa, jos ei kovin pitkiä välimatkoja tarvitse taittaa.
Saksassa on myös osavaltio-kohtaisia päivälippuja (Länder-Tickets) hitaampiin juniin (regional train), jotka maksaa 2 hengeltä luokkaa 30 euroa per päivä yhteensä. www.db.de kertoo, myös englanniksi, hinnat, aikataulut jne.
Ilmainen wifi löytyy suurimmalla todennäköisyydellä hotelleista (asukkaille), kauppakeskuksista ja kahviloista monessa maassa esim. McDonaldseista. Junissa oman kokemuksen perusteella on ilmaista nettiä todella harvoin.
Ja kuten edellinen kommentoija sanoikin, en kyllä itse ajaisi junalla Ruotsin läpi, kun lentoja saa keski/etelä eurooppaan 50-70 eurolla (esim. Barcelona, Nizza, Pariisi, Praha, Berliini, Budapest, Wien...).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489