tähtäimet kumpi

erkimerki

Kumpi laadukkaampi Zeiss vai Nightforse?

7

948

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammuskelija

      Riippuu vähän malleista. Jos vertaillaan kalleinta hintaluokkaan niin Zeiss.

      • Radial

        Zeissin tehdas perustettu 1846. Nightforce joku kauppanimi vain. Voivat tehdä halpiksia kymmeniä eri merkkejä. 1980 luvulla maksoi Tasco 3-9 tehdashintana 38 $ Suomessa sitä myytiin jotain tasoa 1800 mk. Kiinteäsuurennuksiset 10 taalan luokkaa. Jos osti 100 kpl sai kiikarin minkä merkkisenä hyvänsä. Vaikka Nightforce.


      • ammuskelija

      • Radial

        Suuria lupauksia. Ilman että kerrotaan edes valmistusmaata tai valmistajaa. haiskahtaa kiinalaiselta. Metsästysseurassa jo kokemusta kiinalaisesta Jahti-Jakt kiikarista. 2 takuu vaihtoa ja merkin vaihto. Jonkin ajan kuluttua ampui aivan eri kohtaan. Suulliset lupaukset ovat arvottomia.
        Itsellä Zeiss Diatal ZA 6x42, Diatal Z 8x56 ja Diavari Z 1,5-6x42. Aseina 7x33, 7x64 ja 9,3x62. Zeissin tehtaalla olen käynyt katsomassa valmistusta. Ei muovilinssejä, ei kitattuja linssejä, kaikissa T* kalvo joka pudottaa hajavalon osuuden alle 0,2% lasi/ilmapinta. Se mikä maksaa on optinen ja mekaaninen tarkkuus. Jokaisesta linssistä haetaan optinen keskiö ja ulkokehä hiotaan sen mukaan. Zeissin optinen laatu parempi kuin Leupold Stevensin mutta Ultra 20X-M1 korkeussäätö 140 minuuttia. Se on myös USA'n armeijan tarkka-ampujien kiikaritähtäin. 3 torninen kiikari. Vasemmassa tarkennus ja samalla parallaksin säätö. Ylhäällä koro ja okealla sivusäätö.


      • ammuskelija

        NightForse on laadukkaampi kuin Zeissin Diatal halpissarja. Daivaria se ei hakkaa
        Itsellä on zeissin victory 6-24x56, leuppari mark4 6-20x50, bussen elite sarjalaisia 10x40 ja 3-9x40 sekä helmenä pohjalla vetslarin 4x36. Punapisteistä eotekki ja elcanin specter dr 1/4x32 sekä yksi venäläinen kobra.
        Zeissi kävi kerran tehtaalla kun korosäätö heitteli osumaa puolelta toisella. Saman tehtaan aikaisemman tuotannon vetslarin säädöt eivät enää toista, mutta suotakoon se antiikkilaitteelle. Kaikki muut "halpis" putket toimivat moitteetta.
        Jos yksi pitäisi valita, niin elcanilla mentäisiin.


      • Radial

        Nightforce samaa sarjaa kuin JahtiJakt. Ei edes valmistaja tiedossa. Suurin osa ostajista ei tiedä mitään kiikareista, mutta niille myydäänkin sitten mitä tahansa. En maksaisi mitään jostakin Forcesta. Pidän täysin arvottomana.


      • ammuskelija
        Radial kirjoitti:

        Nightforce samaa sarjaa kuin JahtiJakt. Ei edes valmistaja tiedossa. Suurin osa ostajista ei tiedä mitään kiikareista, mutta niille myydäänkin sitten mitä tahansa. En maksaisi mitään jostakin Forcesta. Pidän täysin arvottomana.

        Et tainnut edes viitsiä perehtyä Nightforseen lainkaan. Kannattaisi tutustua, sillä tulet yllättymään tyotteen laadusta.

        Nightforse on jenkkiläinen tehdas, joka toimii Idahossa. Optiset komponentit tehdään alihankintana Japanissa. Itse kokoonpano tapahtuu jenkeissä samoin tuotekehitys.

        Jokainen tietenkin muodostaa itse oman mielipiteensä, mutta tietämättömyyden perusteella sen tekevät ovat idiootteja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      22
      3925
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      256
      3883
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      134
      3451
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      81
      3438
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2307
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1823
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      59
      1708
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1630
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1511
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1463
    Aihe