tähtäimet kumpi

erkimerki

Kumpi laadukkaampi Zeiss vai Nightforse?

7

930

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ammuskelija

      Riippuu vähän malleista. Jos vertaillaan kalleinta hintaluokkaan niin Zeiss.

      • Radial

        Zeissin tehdas perustettu 1846. Nightforce joku kauppanimi vain. Voivat tehdä halpiksia kymmeniä eri merkkejä. 1980 luvulla maksoi Tasco 3-9 tehdashintana 38 $ Suomessa sitä myytiin jotain tasoa 1800 mk. Kiinteäsuurennuksiset 10 taalan luokkaa. Jos osti 100 kpl sai kiikarin minkä merkkisenä hyvänsä. Vaikka Nightforce.


      • ammuskelija

      • Radial

        Suuria lupauksia. Ilman että kerrotaan edes valmistusmaata tai valmistajaa. haiskahtaa kiinalaiselta. Metsästysseurassa jo kokemusta kiinalaisesta Jahti-Jakt kiikarista. 2 takuu vaihtoa ja merkin vaihto. Jonkin ajan kuluttua ampui aivan eri kohtaan. Suulliset lupaukset ovat arvottomia.
        Itsellä Zeiss Diatal ZA 6x42, Diatal Z 8x56 ja Diavari Z 1,5-6x42. Aseina 7x33, 7x64 ja 9,3x62. Zeissin tehtaalla olen käynyt katsomassa valmistusta. Ei muovilinssejä, ei kitattuja linssejä, kaikissa T* kalvo joka pudottaa hajavalon osuuden alle 0,2% lasi/ilmapinta. Se mikä maksaa on optinen ja mekaaninen tarkkuus. Jokaisesta linssistä haetaan optinen keskiö ja ulkokehä hiotaan sen mukaan. Zeissin optinen laatu parempi kuin Leupold Stevensin mutta Ultra 20X-M1 korkeussäätö 140 minuuttia. Se on myös USA'n armeijan tarkka-ampujien kiikaritähtäin. 3 torninen kiikari. Vasemmassa tarkennus ja samalla parallaksin säätö. Ylhäällä koro ja okealla sivusäätö.


      • ammuskelija

        NightForse on laadukkaampi kuin Zeissin Diatal halpissarja. Daivaria se ei hakkaa
        Itsellä on zeissin victory 6-24x56, leuppari mark4 6-20x50, bussen elite sarjalaisia 10x40 ja 3-9x40 sekä helmenä pohjalla vetslarin 4x36. Punapisteistä eotekki ja elcanin specter dr 1/4x32 sekä yksi venäläinen kobra.
        Zeissi kävi kerran tehtaalla kun korosäätö heitteli osumaa puolelta toisella. Saman tehtaan aikaisemman tuotannon vetslarin säädöt eivät enää toista, mutta suotakoon se antiikkilaitteelle. Kaikki muut "halpis" putket toimivat moitteetta.
        Jos yksi pitäisi valita, niin elcanilla mentäisiin.


      • Radial

        Nightforce samaa sarjaa kuin JahtiJakt. Ei edes valmistaja tiedossa. Suurin osa ostajista ei tiedä mitään kiikareista, mutta niille myydäänkin sitten mitä tahansa. En maksaisi mitään jostakin Forcesta. Pidän täysin arvottomana.


      • ammuskelija
        Radial kirjoitti:

        Nightforce samaa sarjaa kuin JahtiJakt. Ei edes valmistaja tiedossa. Suurin osa ostajista ei tiedä mitään kiikareista, mutta niille myydäänkin sitten mitä tahansa. En maksaisi mitään jostakin Forcesta. Pidän täysin arvottomana.

        Et tainnut edes viitsiä perehtyä Nightforseen lainkaan. Kannattaisi tutustua, sillä tulet yllättymään tyotteen laadusta.

        Nightforse on jenkkiläinen tehdas, joka toimii Idahossa. Optiset komponentit tehdään alihankintana Japanissa. Itse kokoonpano tapahtuu jenkeissä samoin tuotekehitys.

        Jokainen tietenkin muodostaa itse oman mielipiteensä, mutta tietämättömyyden perusteella sen tekevät ovat idiootteja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      41
      5299
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      400
      4554
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3839
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      158
      3108
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2526
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2088
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      2012
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      124
      1921
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1469
    Aihe