Onko kokemuksia, vinkkejä yms.?
Harkinnassa Båtsystemsin tuote vai onko muistakin kokemuksia?
Ankannokan asennus?
12
2590
Vastaukset
Ruottissa myydään halvempaa multimarinen tavaraa. Miksiköhän sitä ei Suomessa myydä.
http://www.hjertmans.se/produkter/inredning-dacksutrustning/peken-badplattformar/peken- seppomartti
Totus ankannokista voi olla niin ihmeellinen, että ne (mukaanluettuna Båtysystems) tulevat Kiinasta. Hinnaltaan edullisin ja kiinalaiseksi tunnustettu luultavasti löytyy Nautikulmasta ja on nähtävänä messuilla.
- kopiook
itse ostin Nautikulmasta tuon kiinalaisen Båtsystem- kopion. Hyvin on toiminut. hinta on puolet alkuperäisestä.
- donalduck1
Kattelin viime vuonna messuilla tuota kotimaisen Arifinin tuotetta. Tikasmallin hinta ei kalliimpi kuin Båtsystemsin.
http://www.arifin.fi/?product=keulataso-750-tikkailla Itselläni Båtsystems, olen tyytyväinen. En asentanut itse, sattui sopivaan aikaan kauluskumin vaihto, niin teetin siinä sivussa samalla pajalla.
- FrankZane
Messuilta ostin kanssa, Nautikulman keulatason n. 300 € halvempi, kuin Båtsystemsin. Jos tuotteet laittaa vierekkäin, niin ei eroa huomaa.
- Kenneth69
Nössöt tunnistaa laitureillä ankannokisra sukittomista fendareista.
- kirotusvihreitsä
Täällä ne tunnistaa kirjoitusvirheistä.
- åkerblöm
Myllä on aina öllut fengshuit nökässä.
- Nokkakokemuksia
Tässä muutamia käytänön vinkkejä.
1. Lyhyempi on yleensä parempi, sillä nokan pituudesta on käytännössä yleensä vain haittaa varsinkin satamamanöövereissä. Myös rantautuessa on helpompaa, että etustaaagista otteen saamiseksi ei tarvitse kurottaa kättä pitkälle taakse. Sama koskee veneeseen nousemista.
2. Diakonaalituen kiinnitys veneen keulaan kannattaa tehdä mieluummin korkealle kuin liian alas. Jossain vaiheessa se diagonaali kuitenkin ottaa kontaktia laituriin. Korkeammalle kiinnitettynä sitä tapahtuu vähemmän, ja kuormitus on vähäisempää.
3. Eri valmistajien tuotteet poikkeavat mitoiltaan, ja jotkut sopivat paremmin kuin toiset. Kiinnitä huomiota esimerkiksi siihen, että mihin kohtaa runkokiinnitykset osuvat. Säästää paljon vaivaa, jos pulttireijät voi porata kohtaan, jossa ei ole sandwich-rakennetta.
4. Kun nokka on olemassa, varo esimerkiksi tilannetta jossa se on hiukan laiturin tms yläpuolella ja ohikulkevan veneen aallokko saa sen ottamaan pystysuuntaista kuormitusta.
On siitä niin paljon hyötyä, että ainakin omaan pystykeulaiseen veneeseemme olisi vaikea muuten kulkea.- FF27Charlotta
Onko teillä nokkaan sopivat tikkaat käytössä? Jos on, niin onko kiinteä kasettimalli vai irrotettavat? Kenelläkään vertailupohjaa noiden välillä?
- drag
Ostin Båtsystemsin suuremman mallin 5 vuotta sitten keulaan ja uimatason perään. Siihen perätasoon tuli kasettimalliset portaat jotka toimivat oikein hyvin.
Harkitsin portaita myös sinne keulaankin, mutta alkoi se rahanmeno jo hirvittämään ja jätin ne ostamatta. Näin jälkikäteen on sanottava, että harvoin niitä olisi tarvinnutkaan, sillä laiturit ovat yleensä sen verran korkeita että kaikki ovat hyvin sieltä kyytiin selvinneet.
Minä en ole kylläkään kärsinyt tuosta pitkästä keulatasosta, paitsi kanavissa, siellä täytyy jonkun olla pitämässä sitä keulaa irti seinämästä.
Enemmän pitää sitä perätasoa varoa kun kylkikiinnityksestä lähtee eteenpäin liikkeelle ulospäin kääntämään.
Suosittelen ehdottomasti asentamaan tasot keulaan ja perään, sillä niistä on todella paljon hyötyä. Keulagastin on sieltä nokan päästä helppo hoitaa tehtävänsä, joko seisten tai istuen.
Luonnonsatamassa se pitkä nokka antaa enemmän pelivaraa ja kölin etureuna on paljon kauempana rannasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli5110083Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1165805"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn654497Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1413097Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji2702925Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1452787Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota472682Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait302051Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul21865- 201747