öljynkulutus korjauskin tehty jo

siitä raakasti ylihintaan skeida korjatulla moottorilla.140th ja jo kone uusittu voi voi

http://m.nettiauto.com/skoda/octavia/7419703?vifAdCount=130&vifNav=Y#8

pitäähän se korjausrahat jostain kupata,jos 5000 egee palanu korjauksiin
2695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Niin, keneltä on palanut 5000 €?Koita nyt päättää, onko Skpda kallis vai halpa. Jos ja Kun sulla ei ole edes sitä viittä tonnia, ei asialla ole sen kummempaa seksuaalista merkitystä.

Äänestä

Tätä palstaa tutkiessani olen ymmärtänyt, että Skodan öljynkulutus -viat ovat vain jonkun mielenterveyshäiriöisen jorinoita.

Nyt kuitenkin arvostettu autoliike ilmoittaa, että tähän Skodaan öljynkulutuskorjaus on tehty JO.

Herää vain kysymys, kuinka moni näistä horinoiksi leimatuista avauksista onkin totisinta totta?

Äänestä
  • Kysymystä ei saa herättää, antaa sen nukkua vaan, sanottiin äidinkielen oppitunnilla.
    Toki joidenkin 1.8-litraisen ja 2.0-litraisten koneiden öljynkulutus on ollut ongelma, sehän on yleisesti tiedossa, mutta trollit yleistävät sen koskemaan kaikkia maailman moottoreita. Ja tämän kirjoitettuani trollien joukossa repää oikea kirjoitusten tulva. Provoilustahan täytyy aina yrittää repiä kaikki ilo irti.

    Äänestä

  • trollausonhauskaa kirjoitti:

    Kysymystä ei saa herättää, antaa sen nukkua vaan, sanottiin äidinkielen oppitunnilla.
    Toki joidenkin 1.8-litraisen ja 2.0-litraisten koneiden öljynkulutus on ollut ongelma, sehän on yleisesti tiedossa, mutta trollit yleistävät sen koskemaan kaikkia maailman moottoreita. Ja tämän kirjoitettuani trollien joukossa repää oikea kirjoitusten tulva. Provoilustahan täytyy aina yrittää repiä kaikki ilo irti.

    Mikäs on vw lokiikka tehdä osasta liukuhihnalla huonoja
    Syy jälkimarkkinat?
    Kukas viisas tuon asian tutkisi?

    Äänestä

Ota pois yksi nolla niin silloin on korjauskustannukset aika lähellä

Äänestä

Suuri kohu on noussut öljynkulutuksestakin jo aikoja sitten.Mutta eipä ole vw herkkä tekeleitään korjaamaan.

Äänestä

Onhan näitä moottoreita. Logiikka on tämä: Koska trolli haluaa yleistää kaikkien VW:n moottorityyppien kuluttavan öljyä, yleistetään myös trollin ymmärrys asiasta: sitä ei ole.

Äänestä

Pitänee tälle selittelijälle laittaa varmaan faktaa taas muutama sivu.Ethän sä idiootti osaa muutakuin selitellä.Varmaan yhtään jakopäätä turboo eikä dsg.tä ole tään larvannon mielestä hajonnut

Äänestä
  • "Varmaan yhtään jakopäätä turboo eikä dsg.tä ole tään larvannon mielestä hajonnut"

    No mutta. Juntinjullin yksinkertaisen ajatusmallin mukaan ne on hajonneet ihan kaikki, ja vielä moneen kertaan.

    Sovitaanko että totuus on jossain sillä välillä. Kun autoja tehdään paljon ja myydään paljon, niin tietty prosentti saattaa vikaantua.

    Äänestä

Tuulilasi kertoi myös viime syksynä kyseisestä öljynkulutus ongelmista.Samoin kertoi autobild.
Olihan tm.n kestotestissäkin lisätty 1.4 tsi moottoriin jouduttu lisäämään öljyä.Testin 60 th km jälkeen turbossa todettiin jo alkanut öljy vuoto sekä laakereiden loppuun kuluminen.

Äänestä

Mitä muuta voi vw.ltä odottaa.Vw pitää jo suunnittelu vaiheessa 100 th km moottorin ja automaattilaatikon kestoikänä.

Äänestä

helposti vioittuva halppis skeidoja

Äänestä

Jos joku ihmettelee autonsa öljynkulutusta ja pitää sitä suurena, niin laitan tässä verrokiksi oman VW Polon tapauksen.Uutena ostamani 1,4 litran koneella varustettu VW Polo kulutti ensimmäiseen huoltoon mennessä maltilliset 1,2 litraa 19200 kilometrille. Tuota pidän varsin normaalina kulutuksena uudelle moottorille. Tuon kilometrimäärän jälkeen öljynkulutus on lisääntynyt voimakkaasti siten, että tällä hetkellä n. 27000 kilometriä ajettuna kulutus on 8,5 dl/ 1000km. Kulutus on todettu merkkiliikkeen kulutustarkkailussa. Öljynkulutuksen ollessa tällainen, tarvitsee maksimi huoltovälillä lisäysöljyä n. 25,5 litraa. Kyseisin moottorin öljytilavuus on suodattimineen 3,2 litraa, joten koko öljymäärä vaihtuu kahdeksaan kertaan. Kaikki edellä mainittu on maahantuojan ja jälleenmyyjän mukaan täysin normaalia kulutusta. Maahantuoja kieltäytyy edes tutkimasta syytä öljynkulutukseen, koska se alittaa ohjekirjassa mainitun 1l/1000km kulutuksen. Minulla on asiasta kirjallinen todistus.Ostimme auton uutena ja se on merkkihuollettu. Auton takuu meni umpeen reilu puoli vuotta sitten. Miten kukaan täysijärkinen voi väittää, että tällainen öljynkulutus on normaalia? Jo pelkästään kustannuseränä tällainen öljymäärä ylittää normaaliin huolto- ohjelmaan liittyvien huoltojen kustannuksen samalla aikavälillä.Onko kaikilla automerkillä maahantuojan suhtautuminen tällaisiin ongelmiin vastaavanlaista?Kadun syvästi, että ostin tämän "laadukkaan" ajoneuvon ja vieläpä uutena. Ilmeisesti olen asiani kanssa yksin, sillä maahantuoja ja jälleenmyyjä piiloutuvat ohjekirjassa mainitun "litra/1000 kilometriä on vielä normaalia" lauseen taakse. Ja kiitos kysymästä, harmittaa.

Äänestä
  • Opettele laittamaan linkki ja alkuperäinen lähde.

    Tai jos keksitkin itse? No ei noilla kyvyillä.

    Äänestä

  • testivoitonostaja kirjoitti:

    Opettele laittamaan linkki ja alkuperäinen lähde.

    Tai jos keksitkin itse? No ei noilla kyvyillä.

    Hah. Se on Tuulilasin vanhalta keskustelupalstalta vuodelta 2007. Yhtä luotettava tiedon lähde kuin tämä suolipalsta.

    Äänestä

IS kysyi kommenttia asiaan auton maahantuojalta eli VV-Auto Group Oy:ltä. Maahantuojan mukaan kysymyksessä on yksittäisen asiakkaan tapaus.

– Siten emme voi kommentoida tapausta tarkemmin. Yleisesti voimme todeta, että vastaantulot edellyttävät muun muassa valmistajan huolto-ohjelman noudattamista, sanoo VV-Auto Group Oy:n viestintäpäällikkö Riitta Karjalainen.

– Tässä tapauksessa katsomme, että meillä on ollut perustellut syyt olla osallistumatta korjauskustannuksiin, Karjalainen päättää.

Kauppanimillä TSI ja TFSI myytyjä bensiinimoottoreita on käytetty myös lukuisissa Skodan, Seatin ja Volkswagenin malleissa.

Äänestä
  • Ihan sama mitä tuolle jullinjuntille vastaa. Se kieltäytyy ymmärtämästä kirjoitettua tekstiä ja toistaa omaa liturgiaansa kuin kone. Tai papukaija. Papukaijakaan ei ymmärrä mitä tekee, mutta toistaa sitä puheen tapaista höpötystä mekaanisesti.

    Äänestä

10 000 km suodatin ja öljyt vaihtoon 50 €/kerta halpaa huoltoa.

Äänestä
  • Eikös noi VW korjaukset ole ?

    Moottorit sippaa heti uudestaan?

    Äänestä

  • toyotanauttiiVW kirjoitti:

    Eikös noi VW korjaukset ole ?

    Moottorit sippaa heti uudestaan?

    "Se kieltäytyy ymmärtämästä kirjoitettua tekstiä ja toistaa omaa liturgiaansa kuin kone. "

    Äänestä

Skoda 1.8 TSI on sellainen tykki, että keskustelun aloittajan oma ritsa jää kuin paskan liekki..

Äänestä

Mihin.öljyn savun sekaanko.vai räjähtäneen skeidan liekkeihin.

Äänestä

Olitko paikalla lähetä kuva

Äänestä

skodistit on suomen rikkaimpia, yleensä lottovoittajia; niillä on varaa maksaa noi tuhansien rempat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


öljyäkin.palaa kirjoitti:

siitä raakasti ylihintaan skeida korjatulla moottorilla.140th ja jo kone uusittu voi voi

http://m.nettiauto.com/skoda/octavia/7419703?vifAdCount=130&vifNav=Y#8

pitäähän se korjausrahat jostain kupata,jos 5000 egee palanu korjauksiin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu