Kaksi ilmoitusta, josta ei saa selvää. Olisiko tahallinen kirjoitusvirhe.
Mikä on Laatukoneen koe-jo-päivä?
3-12
6216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen asioinut yhden asian vuoksi liikkeessä. Valehdellaan asiakkaalle päin naamaa, ja hyppyytetään asiakasta turhaan monta kertaa. Kävin kysymässä varaosaa, myyjä sanoi juuri aamulla myyneensä viimeisen varastosta. Piti odottaa uutta osaa, tilausta. Siitä odotuksesta ei meinannut tulla valmista. Kerroin osan tilauksesta kaverilleni. Hän kysyi heti, jotta oliko viimeinen myyty aamulla. Olin hämmästynyt, mistä kaverini tiesi saamani vastauksen. Hän tiesi, että niin vastataan (=valehdellaan!) kaikille. OUTOA käytöstä !
No, yrityksen omistajat ovatkin kuulemma Kuhmosta. Silti ei voi ymmärtää...
Saako sieltä muka jotain sellaiseen hintaan jotta kannattaa ostaa?
Kaikesta mollauksesta huolimatta kyllä Sepon kanssa kaupoille pääsee, mutta sitten mutta. Ns. jälkimarkkinointi tökkii toisinaan pahasti.
Huoltojen aikataulut on lupauksista huolimatta mitä sattuu. Luvataan ja luvataan valmista, mutta sitä ei tule. Sitten kun huolto on vihdoin valmis ja asiakas on noutamassa esim. päältäajettavaansa, niin paperit on hukassa!? Wtf??
Myös tuotteiden toimitus kotiin tökkii, jos sellainen on sovittu. Tiedän tapauksia joissa luvattu toimitus on kestänyt viikkoja, jos millaisilla verukkeilla. Vaikka ostettu tuote on ollut myymälässä jo kauan. Loppujen lopuksi asiakas nouti sen omin neuvoin koska väsyi odottelemaan. Siitäkin vehkeestä oli muuten paperit hukassa!!
Moottoripyörän takuukorjaus kampanja. Maahantuoja maksaa osan ja vaihdon. Asiakas menee varaamaan aikaa kyseiselle toimenpiteelle. Luvataan soittaa, ei kuulu viikkoihin mitään. Asiakas käy kysymässä toisen kerran ja taas sama homma. Soittolupauksesta on nyt kolmisen vuotta....
Pikkuasioita, jotka saisi järjestelmällisellä työllä kuntoon. Puhelinsoitto asiakkaalle AINA silloin kun luvataan. Auttaisiko esim jämäkkä sanansa mittainen huoltopäällikkö, jonka tietämättä huoltoporukka ei kävisi edes p@skalla? Näin homma ei leviäisi liian moniin välikäsiin ja kauppias keskittyisi parhaiten osaamiinsa hommiin.
Laatukonetta kannattaa kyllä välttää kuin ruttoa. Veneen ja perämoottorin huolto oli niin surkuhupaisa keissi, ettei paremmasta väliä... Työn vastaanotto ei tahtonut onnistua, itse työ ja huolto oli todella huolimatonta, aikataulut venyivät, asiakkaan piti hommata työkalut kun firmalla ei ollut, veneen runkoon porasivat tarpeettomia reikiä eivätkä suostuneet niitä paikkaamaan, asennukset piti tehdä itse uudestaan kun ne oli vastuuttoman huonosti tehty, jne.
Ei mitään hyvää sanottavaa koko firmasta. En suosittele kenellekään, koskaan.
Laatukone koetti myydä lumilingon murtopultiksi tavallista pulttia hintaan 2,5 e/kpl! Puuilosta saa tuolla hinnalla ison säkin kilopultteja, mutta kun niitä ei saa murtopultteina käyttää.
Laatukoneen ja MotoMaxinkin syntinä on pelleillä varaosien toimituksen kanssa; Luvataan, että tulee huomenna -eipä tullutkaan, tulee ensi viikolla, vaikka onkin jo lähetetty. Eivät ymmärrä miten kova kilpailija netti heille on. Tilasin eilen Tarviikkeet.fistä tavaraa. Parin minuutin perästä tuli tilausvahvistus ja tunnin perästä tieto, että tavara on postissa. Lienee perillä tänään. Ottakaa opiksi!
Aikansa eläneitä puljuja onneks netti jenkeistä saa halvemmalla itse tilaamalla.