Uusi mullistava satelliitti-internet tulossa!

Jdmdnflf

6

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskin_mullistaa

      "Viasat-3-alusta tuo gigabitin verran tietoliikennekaistaa jokaista uutta satelliittiä kohti. "

      "Merkittävää järjestelmässä on se, että se koostuu vain kolmesta satelliitista. "

      3 satelliittia ja gigabitti/satelliitti = yhteensä 3 gigabittiä KAIKKIEN käyttäjien kesken jaettavaksi, eipä tuosta kummoista kaistaa riitä käyttäjää kohti jos käyttäjiä tulee vähänkin enemmän. Tuo on se perusongelma noissa radiotekniikalla toimivissa yhteyksissä, teoreettinen nopeus voi olla ihan kohtalainen mutta romahtaa surkeaksi heti kun käyttäjiä tulee vähänkin enemmän, tuossa uutisessa on joko faktoissa jotain pielessä tai sitten otsikointi on todella pahasti harhaanjohtava. Kaikkiaan 3 gigabittiä siirtokaistaa niin 100Mb yhteyksiä voi samanaikaisesti olla kokonaista 30.

      Syrjäseuduille tuo voi tarjota jonkinlaiset yhteydet, siis alueille joissa ei nykyisin ole minkäänlaisia yhteyksiä. Alueilla joille on saatavissa mikä tahansa muu yhteys tuota tuskin kannattaa edes harkita. Niin ja se hinta tuskin tulee olemaan mikään kohtuullinen.

      • Kdnzjdkfl

      • Tuskin_mullistaa
        Kdnzjdkfl kirjoitti:

        Oiskohan tuossa käännöksessä tapahtunut yksiköiden pieleen menokin?
        Terabiteistä kuitenkin puhutaan.
        http://www.theverge.com/2016/2/10/10958952/boeing-viasat-fast-internet-developing-countries-rural-homes

        Ja tarkennuksena vielä, että jenkki-viasatista tässä on kyse, mutta verkko tulee saataville emea-alueelle.

        Jotain tuollaista epäilinkin kun teksti on kotimaisessa mediassa joka ei välitä tuollaisista "pikkumokista" faktoissa.

        Terabitti = 1000 gigabittiä, eli siis niitä samanaikaisia 100Mb yhteyksiä voi olla peräti 30 000 jotta kaikki saavat täyden nopeuden. Eli keskivertoperuskäyttäjälle ei mitään uutta ja mullistavaa, hinnoittelulla varmistetaan että tuota käytetään vain siellä missä oikeasti on tarvetta (syrjäseudut johon ei saa oikein muita yhteyksiä, sellaisia tuskin suomesta löytyy).


      • montasekunttia

        Latenssi on niin järkyttävä ettei noista mihinkään suurempaan käyttöön oikeasti ole.


      • Nxndndnkdl
        montasekunttia kirjoitti:

        Latenssi on niin järkyttävä ettei noista mihinkään suurempaan käyttöön oikeasti ole.

        Ei se nyt montaa sekuntia sentäs ole. Eutelsatilla luokkaa 600. Onhan se paljon sekin monessa käytössä.


    • voiveijo

      Aiheen vierestä: Lopetin ETN:n tilauksen, koska se oli täynnä kirjoitusvirheitä, ehkä asiavirheitäkin, mutta tällaisia typoja, joissa sormi painaa kahta merkkiä yhden "asedmesta" eikä vaivauduta korjaamaan. Ei silloin asiaankaan uskalla luottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      660
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe