Uusi mullistava satelliitti-internet tulossa!

Jdmdnflf

6

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskin_mullistaa

      "Viasat-3-alusta tuo gigabitin verran tietoliikennekaistaa jokaista uutta satelliittiä kohti. "

      "Merkittävää järjestelmässä on se, että se koostuu vain kolmesta satelliitista. "

      3 satelliittia ja gigabitti/satelliitti = yhteensä 3 gigabittiä KAIKKIEN käyttäjien kesken jaettavaksi, eipä tuosta kummoista kaistaa riitä käyttäjää kohti jos käyttäjiä tulee vähänkin enemmän. Tuo on se perusongelma noissa radiotekniikalla toimivissa yhteyksissä, teoreettinen nopeus voi olla ihan kohtalainen mutta romahtaa surkeaksi heti kun käyttäjiä tulee vähänkin enemmän, tuossa uutisessa on joko faktoissa jotain pielessä tai sitten otsikointi on todella pahasti harhaanjohtava. Kaikkiaan 3 gigabittiä siirtokaistaa niin 100Mb yhteyksiä voi samanaikaisesti olla kokonaista 30.

      Syrjäseuduille tuo voi tarjota jonkinlaiset yhteydet, siis alueille joissa ei nykyisin ole minkäänlaisia yhteyksiä. Alueilla joille on saatavissa mikä tahansa muu yhteys tuota tuskin kannattaa edes harkita. Niin ja se hinta tuskin tulee olemaan mikään kohtuullinen.

      • Kdnzjdkfl

      • Tuskin_mullistaa
        Kdnzjdkfl kirjoitti:

        Oiskohan tuossa käännöksessä tapahtunut yksiköiden pieleen menokin?
        Terabiteistä kuitenkin puhutaan.
        http://www.theverge.com/2016/2/10/10958952/boeing-viasat-fast-internet-developing-countries-rural-homes

        Ja tarkennuksena vielä, että jenkki-viasatista tässä on kyse, mutta verkko tulee saataville emea-alueelle.

        Jotain tuollaista epäilinkin kun teksti on kotimaisessa mediassa joka ei välitä tuollaisista "pikkumokista" faktoissa.

        Terabitti = 1000 gigabittiä, eli siis niitä samanaikaisia 100Mb yhteyksiä voi olla peräti 30 000 jotta kaikki saavat täyden nopeuden. Eli keskivertoperuskäyttäjälle ei mitään uutta ja mullistavaa, hinnoittelulla varmistetaan että tuota käytetään vain siellä missä oikeasti on tarvetta (syrjäseudut johon ei saa oikein muita yhteyksiä, sellaisia tuskin suomesta löytyy).


      • montasekunttia

        Latenssi on niin järkyttävä ettei noista mihinkään suurempaan käyttöön oikeasti ole.


      • Nxndndnkdl
        montasekunttia kirjoitti:

        Latenssi on niin järkyttävä ettei noista mihinkään suurempaan käyttöön oikeasti ole.

        Ei se nyt montaa sekuntia sentäs ole. Eutelsatilla luokkaa 600. Onhan se paljon sekin monessa käytössä.


    • voiveijo

      Aiheen vierestä: Lopetin ETN:n tilauksen, koska se oli täynnä kirjoitusvirheitä, ehkä asiavirheitäkin, mutta tällaisia typoja, joissa sormi painaa kahta merkkiä yhden "asedmesta" eikä vaivauduta korjaamaan. Ei silloin asiaankaan uskalla luottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      271
      14476
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      69
      7320
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7141
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      115
      4900
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      22
      4439
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe