Hei, tiedän että tämä viesti kirvoittaa varmasti myös asiattomia kommentteja mutta olisi mukava saada vinkkejä kuinka saan doggiin pitämään pikku koirista. Ongelma on siis se, että doggi on ennen pitänyt kaikista koirista ja on sosiaalinen, hyvin käyttäytyvä 3 vuotias nuori herra, kunnes muutama kk sitten alkoi käytös muuttua. Pienet koirat, jotka "räksyttävät" hihnassa meidän tullessa vastaan, saa doggissa aikaan saman reaktion. Selän karvat nuosevat pystyyn ja vähän niinkuin muristaan takaisin ja oltaisiin menossa ojentamaan tätä Napoleon kompleksin omaavaa pientä koiraa. Onko omasta doggistani tulossa agressiivinen vai onko yleistä tällainen vastareaktio kun pikku koira pullistelee? Doggilla on muutama kokemus näykkivistä pienistä koirista, voiko johtua pelkästään siitä? Doggi on leikkaamaton uros, voisiko tämä vaikuttaa? Mitä voin tehdä? Doggi pysyy hallinnassa kyllä, koska käytössä on kuonopanta.
Tanskandoggini inhoaa pieniä koiria
13
170
Vastaukset
- ishlaben
Johtajuus ongelma. Koirasi alkaa ns. Suojella sinua tältä pikku napoleonilta koska pitää itseään laumanjohtajana eikä sinua niinkuin pitäisi.
- koirasiherrasi
Jos omistajalla on koira hallinnassa, se ei tosiaankaan rähise kellekkään, ei niille jotka haukkuu eikä muillekkaan.Omistajahan päättää miten koira saa käyttäytyä.On ihan sama, nosteleeko joku pikkukoiria syliin, tai huutavatko ne kurkkusuorana pelkoaan, omistajan on määrättävä miten ne ohitetaan.Itellä on myös jätti, mutta ei sitä ole koskaan haitannut vastaantulijat, tosin olen alunalkaen pitänyt huolen,että jos jonkun pieni raukka haukkuu pelkoaan, sitä ei jäädä ihmettelemään, vaan mennään reippaalla vauhdilla ohi.Kaikenlainen tuijottelu,ja hidastelu tulee kieltää.Omani osaa tutustua pikkuisiin rauhallisesti,mutta jos omistaja ja koira eivät halua tutustua,ei tosiaan jäädä heitä enenpään häiritsemään.Koiraani kiinnosti nuorena kaikki vastaantulijat, mutta itse päätän keitä moikataan.Jos omistajat pysähtyy , niin sitten annetaan koirien moikata toisiaan.
Itse en antaisi koiran temppuilla ohitustilanteissa ollenkaan, rähjääminen ja muut rytkimiset/vaaratilanteet pitää estää, kieltää täysin.
Samoilla linjoilla siis olen kuin ylempikin kirjoittelija.Jos koira rähjää,se kokee olevansa pomo laumassa, jos ohittelee hienosti omistaja on pomo.
Mitä vanhempi koira, sen vaikeampi on saada enää muutosta arvojärjestykseen.
Pikkukoiriin pitäisi koira tutustuttaa jo pentuna, jotta osaa ne kohdata. - Räyhä-Ralph
Näin olen pyrkinyt tekemään eli vauhdilla ohi ja ihmettelemään ei jäädä. Tuntuu vain että pienten koirien omistajista se on todella hauskaa kun heidän pikkukoiransa rähjää narun päässä. Oma koirani on alkanut tästä lämpeemään kun pikkukoiran omistaja on päästänyt oman fifinsä nappasemaan kiinni. Ihmettelen miksi johtajuus on meillä nyt kääntynyt toiste päin kun viimeiset 3 vuotta lenkillä ollaan menty hyvin= minä olen ollut puikoissa. Mutta nyt, onkohan oma käytökseni sitten muuttunut....? kiitos kuitenkin neuvoista. Nyt täytyy alkaa puuttumaan omaan käytökseen jos sitä kautta pystyisin vielä vaikuttamaan koiraani.
- ishlaben
Meillä huomasin aikoinaan että vanhempi narttu rupesi lenkillä uhittelemaan muille koirille kun pentu tuli taloon. Mutta otin luulot pois ja uhittelut loppui.
Voisiko olla että jännityt itse kun näät pienen napoleonin ja odotat milloin koirasi alkaa räyhätä? - näytäettäohjaat
Juu, sun kannattaa nyt pitää sille jöötä.Älä anna käyttäytyä miten vaan.Hyvää harjoitusta on siedättää paikoissa joissa paljon koiria.Ja myös kehut kun ohittaa kauniisti, niin hoksaa mitä siltä odotat.Dokit ottavat ohjat pikkuhiljaa, ei sitä omistaja heti edes huomaa että asiat muuttuvat.Vasta yleensä kun ongelmia ilmenee.Kun ihminen on johdossa, on koira kuin ihmisen mieli
- Oisko
Koettu on koko kesä. Meillä,on asiallinen aita omille koirille. Nämä naapurin tanskantogit 2 klp hyppäävät toisen naapurin pihalle ja jahtaavat meidän koiria oikein tosissaan. Näiden lisäksi on myös useitä mäyräkoiria. Sekä koirat että pienet lapset ärsyttävät näitä,petoja. Nämä isot koirat ei pääse koskaan lenkille, nyt niille on rakennettu umpilauta hökötys ja sieltä ne ei näe mitään. Kun ne lasketaan sieltä pois ne on välittömästi taas naapurin toniteilla ja rajua höykkäytä päin meidän aittaa ja pieniä lapsia. Haukkuvat yöllä ja ilalla, omistajat ei sano mitään, heille se on ihan sama. Olen ottanut yhtetyyä jo viranomaisiin, hausjärvi oitti haapatie
Hyvä arvon naapurini.
Kiitos yhteydenotostasi mutta oikaisen muutaman asian.
1. Minulla ei ole useita mäyräkoiria. Minulla on yksi mäyräkoira ja yksi sekarotuinen
2. "Petoni" eivät ärsyynny lapsista tai pikkukoirista.
3. "Petojeni" ruokavalioon eivät kuulu pikkulapset tai muut koirat
4. "Petoni" ja pikku koirani haukkuvat siinä missä muutkin koirat kuulemilleen äänille tai tontin rajalla heiluville ihmisille
5. On turvallista tietää että naapuri vartiointi toimii
6. Lautahökötys on rakennettu kestämään kahden dogin remuamisen omalla pihallaan. Tämän takia kyseessä ei voi olla tonttinne ympärillä oleva asiallinen verkkoaita.
7. Lautahökötyksestä näkee muualle pihalle, tervetuloa tarkastamaan
8. Komennan koiriani. Tämän kuulee myös välillä lähellä asuva siskoni, joten uskoisi sinunkin sen kuulevan
9. Viranomaiset ovat tervetulleita meille. Mielelläni esittelen ja keskustelen heidän kanssaan "pedoistani"
10. Jos emme lenkkeile samaan aikaan tai samalla reitillä, niin tarkoittaako se ettei koirani lenkkeile koskaan?
11. Tiedän vastuuni ja velvollisuuteni koiriani kohtaan, juuri sen takia tontillani on lautahökötys jotta "petoni" voivat ulkoilla muutenkin kuin remmin perässä
12. Kuuntelen mielelläni asiallista palautetta faktojen pohjalta mutta huudolle ja kiroamiselle aidan toiselta puolelta olen kuuro..tai vastaus saattaa olla myös vähemmän asiallisista...
Mukavaa syksyn jatkoa sinne asiallisen aidan taakse :)- liibalaaba123123
Teidän koirat siis eivät ole koskaan irti pihanne ulkopuolella? Mikäli ovat, niin ehdottomasti remmissä jos pihanne ulkopuolella hengailevat.
:) Koirani pääsivät karkaamaan toisen naapurin pihalle ennen aitaustaan ja siitä tässä asiassa kyse. Naapurin mielestä koirani ovat petoja jotka syövät lapset ja muut koirat, kumma kyllä omat lapseni,naapurin lapset,kaverini lapset ja sisarusteni lapset ovat täysin vahingoittumattomia eikä yksikään pikku koirakaan ole heille välipalaksi maistunut ;)
Koska edelleen olen tietoinen missä koirani kuuluu olla, niin siksi heillä on oma aitaus. Toki aitauskin näyttää olevan väärä ratkaisu naapurini mielestä, vaikka juuri naapureiden vuoksi aitaus rakennettiin koska vastuu koirista on minulla ja haluan ne turvassa pitää. Tällä hetkellä aitaus kestää kahden dogin leikkimisen ja vahtimisen.
Naapurin epäileviä remmilenkkejä teemme, harmi vain ettemme samaan aikaan naapureiden kanssa, niin tilanne raportointi olisi ajantasalla. Tosin samalla periaatteella voin olettaa etteivät he lenkkeile omien koiriensa kanssa, sillä koskaan heitä en ole lenkillä tavannut ;)
Niin tai näin niin taitaa olla aina väärin päin mitä tällä tontilla tapahtuu, onhan pihallani maailman luokan petoja kaksin kappalein :D
- niinvaan
Niin inhoan minäkin.....
- Entinennaapuri
Kuultua Oitista. Koirahan hyökkäsi 12 vuotiaan lapsen päälle joka pyöräili vain talonne ohi, yleisellä tiellä. Eihän teille ketään voinut tulla kun tanskandogginne oli valmis puremaan kaikkia. Onko niin ettet ole se joka ei neuvoja voi antaa? Retuperällä koulutus?
Kyseessä ei ole minun koirani. Joka kerta kun koirani on aidan yli mennyt on ollut mieheni tai minä paikalla ja tälläistä lapsen päälle hyökkäystä ei ole tapahtunut.
Toki jos joku kokee että asia nyt näin on niin tervetuloa selvittämään asiaa minun kanssani koska mielelläni kuulusin asianosaiselta tapahtuneesta ja samalla voi rauhassa todeta että koirani ei ole valmis puremaan ketään.
Totuutta kestän ja vastuuni kannan mutta valheita ja liioiteltuja kertomuksia on turha selitellä.
Ymmärrän myös jos asioiden ilmaisu on täällä helpompaa kuin että lähestyisi suoraan minua mutta minäkään en pure vaikka kasvotusten juttelua yrittäisikin ;)
- Lkferhij
Surullisen paljon kuulee mitenkä tanskandoggi on raadellut ja jopa tappanut pienempiä koiria. Toivottavasti löydätte avun :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492348- 262263
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161574Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271555- 1241447
- 191103
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71984Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut118963Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva334897