Vaakunavalittu

Eurajokeen

Luvian vaakuna on tulevan uuden kunnan vaakuna ja onhan se kaunis:) Toisaalta, sillä ei ole mitään merkitystä millainen se vaakuna on. Lähinnä se taitaa olla tunnekysymys.

3

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kopio

      Ong heikhermone sen suunitel. Ei sit tain men heikilt hermoi,ko tomne kopio siit sit tul.

    • Raumalainen.Luvilainen

      60-luvulla syntyneen Eurajokisen mielestä on hyvä.Että" Luvilaisekki saa.jottai omaa."Se on yksinkertainen vaakuna ja edustaa molempia kuntia.

    • tsernobyliltsvarjelkoher

      Minusta kyllä, paras kuntavaakuna olisi tyylitelty säteilyvaaraa kuvaava vaakuna. Lisäksi se olisi molemmille kunnille uusi ja kuvaisi nykyaikaa. Entiset vaakunat kuvaavat historiaa. Eurajoesta ovat ravut ja nahkiaiset kuolleet jo vuosikymmeniä sitten ja Luvialla ei ole laivuritoimintaa harjoitettu jälkeen 1800 luvun saatikka laivanrakennusta, mitä nyt pieni Ihana laivan tapainen kopio rakennettiin, mutta sitäkin kuljettaa nykyaikainen dieselmoottori osan matkasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      51
      6640
    2. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      76
      5955
    3. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      105
      4978
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      27
      3675
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      206
      3236
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      41
      3055
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      24
      3004
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2879
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      156
      1671
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      352
      1629
    Aihe